Yağ Enjeksiyonu

Yağ enjeksiyonu hem yüz bölgesine hem de vücudun çeşitli bölgelerine uygulanabilen ve deri altına yağ enjekte edilmesi şeklinde gerçekleştirilen bir estetik müdahaledir. Bu uygulamada amaç herhangi bir nedenle deforme olmuş cilt görünümünü düzeltmektir. Cilt altında meydana gelen çöküntülerin düz bir görünüm alması ya da daha estetik bir görünüm için çöküntü olmasa da söz konusu bölgeye bir dolgunluk kazandırmak amacıyla da yağ enjeksiyonu tekniğinden faydalanılır.

Yüz Yağ Enjeksiyonu İçin Yağ Nerelerden Alınır?

Yüz yağ enjeksiyonu uygulaması için ihtiyaç duyulan yağ vücuttan alınır. Hemen herkeste yağlanmanın en fazla meydana geldiği bölge karın bölgesi olduğundan yüz yağ enjeksiyonu için de karın bölgesi sıklıkla tercih edilir. Ancak yüze transfer etmek için bel ya da kalça bölgelerinden de yağ alımı yapılabilir. Özetlemek gerekirse vücudun pek çok bölgesinden yağ alımı yapılabilir. Göz altı torbalanmalarını gidermek amacıyla göz altından alınan yağ dokusu dahi, yüz yağ enjeksiyonu uygulamasında kullanılabilir. Bununla beraber kol ve bacaklardan da yağ alımı yapılabilmektedir.

Yüz Yağ Enjeksiyonu Nasıl Yapılır?
Yüz yağ enjeksiyonu için genellikle lokal anestezi tercih edilir. Ancak bazı durumlarda genel anestezi altında da bu uygulama gerçekleştirilebilir. Özellikle kombine bir uygulamanın yapılması gerektiğinde genel anestezi zaruri bir hal alabilmektedir. Vücuttan yağ alımı gerçekleştirildikten sonra bu yağlar yıkama ve santrifüj gibi çeşitli işlemlerden geçirilerek yağ enjeksiyonuna hazır bir form kazanması sağlanır. Sonrasında vücuttan alımı yapılan yağlar enjektör kullanılarak deri altına gönderilir. Yüz yağ enjeksiyonu işlemi bu şekilde tamamlanmış olur.

Yüz Yağ Bölgesi Ciltte Lekelenmeye Neden Olur mu?

Yüz yağ enjeksiyonunda sadece enjeksiyon iğnesinin cilde girmesi şeklinde cilde bir müdahale vardır. Bunun dışında cilt yüzeyine müdahale yapılmaz ve dolayısıyla herhangi bir cilt lekesi oluşumu mümkün değildir.

Yüz Yağ Enjeksiyonunda Kesi Uygulanır mı?

Hayır. Yağ alımı ya da yağ enjeksiyonu safhalarında kesi uygulanmaz.

Yüz Yağ Enjeksiyonu Tekrarlanabilir mi?

İlk yüz yağ enjeksiyonu uygulamasının üzerinden 6 ay geçtikten sonra yeniden yüz yağ enjeksiyonu işlemi yapılabilir.

Tekrarlanan Yüz Yağ Enjeksiyonu Risk Barındırır mı?

İşlemin tekrarlanması sadece ciltte hafif renk değişimi riskini barındırır. Ancak düşük bir risktir.

Yüz Yağ Enjeksiyonunda Yağların Ne Kadar Korunabilir?

Yapılan araştırmalar, transfer edilen yağların yaklaşık yarısının sadece 6 ay canlı kalabildiğini göstermiştir.

Hangi Bölgelerde Yağ Enjeksiyonu Daha Kalıcı Olur?

Yüz bölgesinde hareketsiz olan yerde yağ enjeksiyonu kalıcılığı daha fazladır. Hareketli bölgelerde daha az kalıcılık elde edilir.

Yüz Ameliyatı Öncesinde Deneme Amaçlı Yüz Yağ Enjeksiyonu Yapılabilir mi?

Hastanın sonucu ameliyat öncesi deneyimlemesi amacıyla yüz yağ enjeksiyonu yapılabilir.

Yüz Yağ Enjeksiyonu Ameliyathanede mi Yapılır?

Her ne kadar cerrahi bir operasyon olmasa da yüz yağ enjeksiyonunun steril koşullarda yapılması gerekir. Bu nedenle ameliyathanede uygulamanın yapılması mümkün olabilir.

Yüz Yağ Enjeksiyonunda Kaç Gün Hastanede Kalınır?

Yüz yağ enjeksiyonu klinik ortamda istirahat gerektiren bir uygulama değildir. Aynı gün hasta günlük hayatına dönebilir.

Yüz Yağ Enjeksiyonunun Avantajları/Dezavantajları Neler?

Uygulamanın en önemli avantajı ameliyata, kesiye ya da dikiş işlemine gerek kalmadan yüzde daha genç bir görünümün elde edilebilmesidir. Klinik istirahati gerektirmediğinden hastaların günlük yaşamlarından uzak kalmasına gerek olmaz. Aynı zamanda cerrahi operasyonun getirdiği pek çok riski barındırmıyor olması da yüz yağ enjeksiyonu işleminin avantajları arasında sayılabilir. Daha genç bir görünümün yanı sıra yüzdeki deformeleri ortadan kaldırmak amacıyla da işlemin yapılması mümkün olabilir. Buna bağlı olarak daha genç ve daha estetik bir yüz görünümü ameliyatsız elde edilebilir. İşlemin dezavantajı ise kalıcı olmamasıdır. Enjekte edilen yağlarla hedeflenen dolgunluk elde edilse dahi bir süre sonra bu dolgun görünüm yok olmaya başlar. Transfer edilen yağların tamamı erimese de bir bölümünde erime meydana gelecektir. Bir diğer dezavantaj ise enfeksiyon gibi bazı riskler taşıyor olmasıdır.

Yüz Yağ Enjeksiyonu Kalıcı Dolgunluk Sağlar mı?

Yüz yağ enjeksiyonu işleminin kazandırdığı dolgunluğun kalıcılığı aslında pek çok faktöre bağlıdır demek yanlış olmaz. Cilt altında yağ enjeksiyonu yapılmadan önce mevcut olan yağlar ne kadar kalıcı olursa, yüz yağ enjeksiyonu ile deri altına transfer edilen yağlar da o kadar kalıcı olur. Örneğin yanak bölgesine dolgunluk kazandırmak amacıyla yüz yağ enjeksiyonu yapıldığında bu dolgun görünüm kişinin kilosunu koruması halinde devam eder. Ancak zayıflama durumunda tüm vücutta olduğu gibi yanak bölgesinde de bir yağ kaybı olacağından yağ enjeksiyonu ile elde edilen dolgunluk ortadan kalkacaktır.

Kalıcı Çözümler…
Yüz yağ enjeksiyonu uygulamasında yeni teknikler ve yeni cihazlar geliştirilmeye devam ediliyor. Son olarak geliştirilen özel bir cihaz, vücuttan alımı yapılan yağların hava ile hiç temas etmeden işlemden geçirilmesini ve yine hava ile temas etmeden vücuda transfer edilmesini sağlayabiliyor. Bu durumda doku kaybı çok daha az oranda gerçekleşiyor. Daha az doku kaybı olması, transfer edilen yağların deri altında daha uzun süre kalmasını sağlayabiliyor.

Konuya daha genel bakacak olursak yüz yağ enjeksiyonu uygulamasında elde edilen dolgunluğun kalıcılığı pek çok unsura bağlı olarak değişebilir. Yağ hücrelerinin canlı kalabilmesi (kilo kaybının olmaması), kullanılan cerrahi malzeme, yağın alım ve transfer edilmesinde kullanılan teknik, yağın transfere hazırlık sürecinde geçirildiği işlem gibi hususlara bağlı olarak dolgunluğun kalıcılık süresi de değişebilir.

Deri altına enjeksiyon ile transfer edilen yağların % 40’ının, uygulamanın üzerinden 6 ay geçmesine karşın canlı kalabildiği daha önce yapılan araştırmalarda elde edilen bulgular arasında yer alıyor. Bu durum göz önünde bulundurulduğunda yüz yağ enjeksiyonun belirli bir süre geçtikten sonra yeniden yapılması da gerekebiliyor. Sonuç olarak yüz yağ enjeksiyonu ile elde edilen dolgun görünümün % 100 kalıcı olduğundan söz edilemez.

Yüz Yağ Enjeksiyonunda Hangi Riskler Ortaya Çıkabilir?

  • Yapılan her estetik müdahale gibi yüz yağ enjeksiyonunda da enfeksiyon riski bulunur. Kızarıklık, artan ağrı, vücutta ateş ve hassasiyet gibi bulgularla kendini belli eden enfeksiyon durumunda antibiyotik ilaç kullanımı gerekebilir.
  • Transfer edilen yağların bir bölümü eriyebilir. Bu durumda uygulamanın yeniden yapılması gerekebilir.
  • Ender durumlarda uygulama yapılan bölgede uyuşukluk ya da aşırı hassasiyet durumu oluşabilir. Ancak masaj gibi tekniklerle bu his ortadan kaldırılabilir ve kalıcı olmaz.
  • Bir bölgeye fazla yağ verilmesi durumunda yağın kitlelere dönüşmesi riski oluşabilir.

Yüz Yağ Enjeksiyonu Ne Kadar Sürer?
Uygulamanın hangi amaçla gerçekleştirildiği ve bununla beraber yüzde ne kadarlık bir alana yağ transferi gerçekleştirildiğine bağlı olarak uygulamanın süresi değişecektir. Genellikle 30 ila 60 dakika arasında işlem sonlandırılır. Ancak yüzde çeşitli nedenlerle girintili çıkıntılı bir deformasyon oluşmuşsa enjeksiyon işleminin daha uzun sürmesi gerekebilir.

Yüz Yağ Enjeksiyonu Sonrasında Nelere Dikkat Edilmeli?

Uygulamanın tamamlanmasının ardından enjeksiyon yapılan bölgeye soğuk kompres yapılır. Burada amaç şişliği azaltmak Oluşabilecek şişliği minimum düzeye çekmektir. Ancak soğuk kompres hastada rahatsızlık verecek bir düzeyde olmaz. Çünkü genellikle 15 dakikada bir bölgede soğuk buz torbası ya da jelin dolaştırılması şeklinde uygulanır.

İki gün boyunca uygulama yapılan bölgede hafif şişlik olabilir. Sadece dudaklara yapılan yağ enjeksiyonunda şişlik süresi daha uzun olabilir ve şişliğin miktarı daha fazla olabilir. Uygulamadan bir gün sonra yüz bölgesi yıkanabilir. İşlemden 5 gün sonra uygulama yapılan bölgeye hafif masaj yapılması gerekebilir.

İşlemden sonra küçük bantlar uygulama yapılan bölgeye konur ve genellikle aynı günün sonunda ya da bir sonraki gün çıkarılır. Enfeksiyon riskini ortadan kaldırmak için 5 gün süreyle antibiyotik kullanımı gerekebilir.

Sıkça Sorulan Sorular

Yüz Yağ Enjeksiyonu Öncesinde Nelere Dikkat Edilmeli?

Uygulamadan 10 gün önce kan sulandırıcı ilaç kullanılmaması gerekir. Hasta kullandığı ilaçları hekime bildirmelidir.

Yüz Yağ Enjeksiyonundan Sonra Krem Kullanılır mı?

Uygulamadan bir gün sonra nemlendirici krem kullanılabilir.

Yüz Yağ Enjeksiyonu Sonrasında Saunaya Gidilir mi?

Yüzdeki şişliğin artmaması için uygulamadan sonra yaklaşık bir hafta buhardan kaçınmak gerekir.

Yüz Yağ Enjeksiyonu Morluğa Neden Olur mu?

Son derece belirsiz ve hafif olmak kaydıyla morluk oluşabilir. Ancak birkaç gün içerisinde azalarak yok olmaktadır.

Yüz Yağ Enjeksiyonu Ağrıya Neden Olur mu?

Sadece enjeksiyon işleminden kaynaklanan hafif bir acı hissi oluşabilir. Kısa sürede geçer ve ağrı kesici ilaç kullanılabilir.

Transfer Edilen Yağlar Eridiğinde Yüzde Asimetrik Görünüm Ortaya Çıkar mı?

Hayır. Yüz yağ enjeksiyonunda transfer edilen yağlar homojen bir şekilde erir. Erime sonrası yüzdeki simetrik görünüm bozulmaz.

Göz Kapağına Yüz Yağ Enjeksiyonu Yapılabilir mi?

Evet. Yüzdeki tüm bölgeler gibi göz kapağına yağ enjeksiyonu gerçekleştirilebilir.

Yüz Yağ Enjeksiyonuyla Yara İzi Yok Edilir mi?

Yara izinin görünümüne bağlı olarak bu iz yok edilebilir ya da görünümü hafifletilebilir.

Yüz Yağ Enjeksiyonu Sonrasında Düzenli Pansuman Gerekir mi?

Uygulama sonrasında pansumana ihtiyaç duyulmaz.

Yüz Yağ Enjeksiyonu Sonrasında Makyaj Yapılabilir mi?

Yaklaşık 5 gün kozmetik ürün kullanımı önerilmez.

Yüz Yağ Enjeksiyonunun Dolgudan Farkı Ne?

Yüz yağ enjeksiyonunda kişinin kendi yağı kullanılır. Dolguda ise sentetik madde transfer edilir.

Yağın Kalıcılık Süresi Önceden Bilinebilir mi?

Hayır. Enjekte edilen yağın kalıcılığı uygulama öncesinde bilinemez.

Her Yaşta Yüz Yağ Enjeksiyonu Yapılabilir mi?

Elbette her yaşta bu uygulamadan faydalanmak mümkündür.

Hamilelik Döneminde Yüz Yağ Enjeksiyonu Yapılabilir mi?

Yüz yağ enjeksiyonu düşük de olsa enfeksiyon riski barındırır. Bu nedenle hamilelik ve emzirme döneminde yaptırılması önerilmez.

Gözaltı Çöküklüğü Yüz Yağ Enjeksiyonuyla Giderilir mi?

Uygulama göz altına da yapılabilmektedir.

Diyet Yapanlar Yüz Yağ Enjeksiyonu Yaptırabilir mi?

Diyet sürecinde vücutta yağ kaybı meydana geleceğinden yüz yağ enjeksiyonunun diyet programı sonlandıktan sonra yapılmasında fayda olacaktır.

Yüz Yağ Enjeksiyonu Alerjiye Neden Olur mu?

Uygulamada kişinin kendi vücudundan alınan yağ kullanıldığından alerjik reaksiyon riski yoktur.

Yüz Yağ Enjeksiyonunda Hangi İğne Kullanılır?

Yağ alımı için 2.4 mm kanul, yağ transferi için transferin yapılacağı bölgeye göre 0.7 mm, 0.9 mm ya da 1.2 mm kanuller kullanılır.

Yağ Hücreleri Depolanabilir mi?

Yüz yağ enjeksiyonu için alınan yağ hücrelerinin depolanması mümkün olabilir. Yağlar steril olan tüpler içerisine konarak hava ile teması kesilir. Yağ hücrelerinin ölmemesi için gerekli soğutma ortamında bu yağların uzun süre muhafaza edilmesi mümkün olabilmektedir. Gerektiğinde yeniden yüz yağ enjeksiyonu işlemi için depolanan yağlar kullanılabilir.

Yüz Yağ Enjeksiyonu En Sık Hangi Bölgelere Yapılır?

Yağ enjeksiyonu vücudun pek çok bölgesine yapılabilen bir teknik olmasıyla birlikte en sık uygulama yapılan bölge yüz bölgesidir. Özellikle estetik cerrahi müdahaleye sıcak bakmayan hastalar yüz bölgesindeki basit kontur değişikliği talebini yüz yağ enjeksiyonu ile karşılayabilmektedir. Bu uygulama kesi olmaması ve dolayısıyla dikiş atılmaması, yüz yağ enjeksiyonunun her geçen dönem daha fazla tercih edilmesini de beraberinde getirmektedir.

Yüz bölgesinde yağ enjeksiyonu en sık dudaklara dolgunluk kazandırmak, ağız civarında oluşan derin kırışıklık görünümünü hafifletmek, elmacık kemiklerine dolgunluk kazandırmak ve alt çeneye daha büyük görünüm vermek amacıyla gerçekleştiriliyor. Bir anlamda yüz yağ enjeksiyonu en sık estetik görünüm kazanmak amacıyla tercih ediliyor. Yüzdeki hafif kontur değişiklikleri için cerrahi operasyona gerek bırakmıyor olması, son yıllarda bu uygulamanın daha yoğun bir taleple yapılmaya başlanmasını da beraberinde getiriyor.

Yüz yağ enjeksiyonu cerrahi operasyon öncesinde, nasıl bir görünüm olacağı noktasında bir ön deneme amacıyla da yapılabiliyor. Örneğin dolgun çene görünümü isteyen bir hasta alt çene ameliyatı öncesinde yağ enjeksiyonu yaptırmak ve ortaya çıkacak görünümü deneyimlemek isteyebiliyor. Hasta tarafından yapılan bu deneyimleme neticesinde sonuçlar tatmin edici olursa cerrahi operasyon planlamasına geçiliyor.