Yumurtalık Kanseri Tedavisi

Kanser, çağın hastalığı olarak bilinir ve kadın, erkek, yaşlı ya da genç fark etmeden çoğu insanın başına gelebilir. Burada bilinmesi gereken en önemli nokta ise kanserin ölümcül olmadığı ve gerekli tedavi uygulandığında kanser hücrelerinin engellenebiliyor olmasıdır.

Yumurtalık Kanseri Nedir?

Tıp dilinde “Over” olarak da bilinen yumurtalık kanseri yumurtalıklardaki hücrelerin aşırı çoğalması sonucu bu bölgede tümör oluşması durumunda vücudun bu hücrelerin çoğalmasını durduramaması ile oluşur. Bu duruma yumurtalık kanseri adı verilir.

Yumurtalık Kanseri Kimlerde Görülür?

Yumurtalık kanseri kadınlarda her yaş tipinde görülmesinin yanında daha çok 40 yaş üzeri 50- 65 yaşlar arasında görülür. Sebepleri arasında genetik yatkınlık, hiç çocuk sahibi olmamış olmak ve hormonlar etkilidir.

Yumurtalık Kanserinin Belirtileri Nelerdir?

  • Karın bölgesinde şişkinlik
  • Kasık ve bel bölgesinde ağrı
  • İştahta azalma
  • Vajinada kanama
  • Sık idrara çıkma isteği
  • Yorgun hissetme
  • Kabızlık ve gaz sorunları

Yumurtalık Kanserinin Tedavisi Var Mıdır?

Elbette her kanser hastalığında olduğu gibi çok geç kalınmadığı sürece yumurtalık kanserinde de tümörlerin ve hastalıklı hücrelerin önüne geçmek mümkündür. Çok geç kalmamak içinse devamlı kontrole gidilmeli ve yukarıdaki belirtilerin 2-3 gün devam etmesi durumunda en kısa sürede doktora başvurulmalıdır. Tedavi için ilk adım ise yumurtalıkların kontrol edilmesi ve ultrasonografi ile hastalığın teşhisidir.

Yumurtalık Kanseri Tedavisi Nasıl Yapılıyor?

Teşhisin ardından sıra tedaviye geliyor ve yumurtalık kanseri tedavisi mutlaka cerrahi işlem şeklinde gerçekleşiyor. Bu cerrahi işlem kanserin evresine göre ve hastanın durumuna göre oldukça basit bir şekilde gerçekleşiyor. İlk olarak karın tam ortadan yapılan bir kesi ile açılarak inceleme için sıvı alımı gerçekleşiyor ardından da duruma göre her iki yumurtalık ya da tek yumurtalık alınıyor ve kesi kapatılarak işlem sonuçlanıyor.

Cerrahi İşlem Ne Kadar Sürüyor?

Yumurtalık kanseri için cerrahi işlem genellikle 1 saat civarında sürmektedir. Ancak hastanın ve hastalığın durumuna göre daha uzun veya daha kısa da sürebilir. Ameliyat sonrasında hasta 2-3 gün içerisinde taburcu edilir.

Bizler İsveç klinik olarak İsveç’in bilhassa tedavi dünyasındaki gelişmelerinin takipçisiyiz. tıp konusunda dünyada bir numara olmuş İsveç’te çok önemli bir yöntem geliştirildi. Profesör Lucas’nin başkent Stockholm de yürüttüğü çalışmalar sonucunda meydana getirdiği, sayısal veriler ve matematiksel algoritmalarla desteklenmiş tedavi tarzını benimsemiş olmaktan gurur duyuyoruz.