WhatsApp ile Sor
Yumurtalık Kanseri Tedavisi
BİZ SİZİ ARAYALIM
Ücretsiz Muayene için siz telefon numaranızı bırakın sağlık profesyonellerimiz sizi arasın!
[]
1 Step 1
Adınız Soyadınız
Telefon Numaranız
Previous
Next

Yumurtalık Kanseri Tedavisi

Kadınlarda rahmin her iki yanında iki yumurtalık bulunmaktadır. Gebelik için önemli olduğu kadar kadın hormonları olan östrojen ve progesteronun üretim yeri de olan yumurtalıklarda gelişen kanser türüne over veya yumurtalık kanseri denmektedir.

Yumurtalık Kanseri nedir? Kimlerde Olur

Yumurtalıklar çoğalan hücrelerden oluşmaktadır. Gereksinim sonucu çoğalan bu hücrelerin gereksinim fazlası çoğalması anormal bir durumdur ve bunlar tümör olarak adlandırılır. Her tümör kötü huylu değildir. Genellikle 30 yaş altı kadınlarda görülen yumurtalık kistleri selim yani iyi huyludur. Çoğunlukla kendiliğinden kaybolabileceği gibi tedavi yöntemleri ile giderilebilir.

Over kanserine en sık yakalanma dönemi ise menopoz sonrasıdır. Her 100 kadında 1.4 oranında görülme sıklığına sahip yumurtalık kanseri türlerinde, erken teşhis ile yüzde 80-90 oranında iyileşme sağlanabiliyor.

Yumurtalık kanserine yakalanmada bir risk grubu belirlemek zor olsa da, yaklaşık yüzde 5-10 kadarı genetik nedenli olabiliyor. Birinci derece akrabalarında; meme, yumurtalık ve rahim içi kanseri olan kadınlarda risk daha fazla olmaktadır.

 Belirtileri Nelerdir ?

Yumurtalık kanseri erken dönem belirtileri görülmediğinden hastalık daha çok ilerleyen safhalarda teşhis ediliyor. Genellikle; karında şişlik, kasık ve karın ağrısı, hazımsızlık, halsizlik gibi belirtiler gösterebiliyor. Düzenli kontrol ve jinekolojik muayeneler hastalığın erken tanısı için önem arz ediyor.

Tedavisi Var mı ?

Yumurtalık kanseri tedavi mümkün olan ve iyileşme oranı oldukça yüksek bir kanser türüdür. Tedavi şekli hastanın yaşı, hatalığın yaygınlığı gibi faktörlere göre değişmektedir. Over kanserinde genellikle cerrahi tedavi mümkündür. ardından kemoterapi tedavisi gerçekleştirilir.

Yumurtalık kistleri lazer cerrahisi ile giderilirken, ilerlememiş over kanserinde de uzman bu yönteme başvurabilir.

 Nasıl Yapılıyor

Cerrahi operasyona, alt ve üst batını kapsayacak şekilde karnın tam ortasından açılan kesisi başlanır. “histerektomi” veya iki taraflı salpingo-ooforektomi” yöntemleri kullanılarak tümörün yaygınlığı belirlendikten sonra, rahim ve her iki yumurtalık alınır. Tümörlü dokuların cerrahi olarak tam çıkartılmasının mümkün olmadığı durumlarda önce ilaç tedavisi ile tümörün küçültülmesi gerekir.

Nadir olarak hastalık tek yumurtalıkta sınırlanmışsa yalnızca hastalıklı yumurtalık alınabilmektedir.

Cerrahi işlem ne kadar sürüyor ?

Cerrahi işlemlerin süresi, yapılacak operasyonun kapsamına, hastalığın seyri ve hastanın durumuna göre değişkenlik göstermektedir. Hastalık karın içinde ilerlediğinden karın zarı ve içinde yayılma olup olmadığına bakılır.

İsveç tıp alanında kendini ispatlamış dünya birincisi bir ülke konumundadır. İsveç tıp merkezimiz dünyada en çok ameliyat ve tedavi yapıldığı İsveç’in başkenti Stockholm’de profesör Lucas’in geliştirdiği yöntemi matematiksel algoritmalarla geliştirerek uygulamaktadır.