WhatsApp ile Sor
Vulva Kanseri Tedavisi
BİZ SİZİ ARAYALIM
Ücretsiz Muayene için siz telefon numaranızı bırakın sağlık profesyonellerimiz sizi arasın!
[]
1 Step 1
Adınız Soyadınız
Telefon Numaranız
Previous
Next

Vulva kadın genital bölgesine verilen isidir. Vulva kanseri de bu bölgede meydana gelen kötü huylu virüslerin yol açtığı bir kanser cinsidir. Sık görülen bir kanser cinsi değildir. Bu bölgede şişlik ya da hassasiyetle başlayan belirtilen ileriki evrelere doğru ağrı ve acıya neden olmaktadır.

Vulva Kanseri Kimlerde Olur

Genelde en çok yaşlı kadınlarda görülen vulva kanseri ayrıca sigara içenleri de tehdit etmektedir.

Vulva Kanserinin Belirtileri nelerdir

Kadın genital bölgesinde kaşıntı, ağrı, bir takım ağır kanamalar bunun yanında şişlik, derinin renk değiştirmesi, normalden fazla hassasiyet gibi belirtilerdir.

Vulva Kanseri Tedavisi Var Mıdır

Cerrahi tedavi, radyoterapi, kemoterapi, rekonstrüktif cerrahi gibi çok farklı uygulama alanlarının olduğu tedavi yöntemleri vardır.

Vulva Kanseri Tedavisi Nasıl Gerçekleştirilmektedir

Kanser boyutu büyükse daha çok cerrahi tedavi uygulanmakta yani ameliyat gerçekleştirilmektedir. Bu ameliyatta genital bölgeden kanserin olduğu alan çıkartılır. Böylece tedavinin ilk safhası gerçekleşmiş olur. Vulvanın tamamının çıkarıldığı ameliyatlar çok tavsiye edilmemektedir. Çünkü iyileşme süreci çok uzun olduğu için yara enfeksiyon kapma ihtimaline karşı korunmasız hale gelmektedir. Dolayısıyla büyük sıkıntılara yol açmaktadır.

Radyoterapi yöntemi de kanserli hücrelerin anüs ve üretra gibi organlara yayıldığı vakalarda uygulanır.

Kemoterapi; cerrahi ya da radyoterapi yöntemi ile yapılan tedavilerde sonuç alınmadığında gerçekleştirilir. Ayrıca radyoterapiyle de birlikte uygulanabilir.

Vulva Kanserinde Cerrahi işlem ne kadar sürüyor

Eğer lenf nodları ameliyatla çıkartılmışsa birkaç gün hastanede istirahat edilir. Operasyondan birkaç saat sonra gerekli tedbirler alınarak hastanın evine gitmesine izin verilir. Radyoterapi ile yapılan tedavilerde tedavi süresi beş ile altı hafta arasında değişmektedir.

Tıp dünyasındaki adıyla kendinden bir hayli söz ettiren İsveç özellikle estetik alanda rüştünü ispatlamıştır. Profesör Lucas İsveç Tekniği adını verdiği; teknolojinin de imkânlarıyla geliştirilen operasyonlarda ve tedavilerde  başarılı sonuçlar elde etmektedir. İsveç tekniğiyle, tıp dünyasındaki en son cihazlarla, uzman ellerde matematiksel veriler kullanılarak bir gün gibi kısa bir zamanda ameliyat ve tedavi işlemleri gerçekleştirilir. İsveç’in başkenti Stockholm’de geliştirilen bu yöntem sayesinde minimum hatalarla başarılı sonuçlar elde edilmektedir.