WhatsApp ile Sor
Tüp Bebek Tedavisi
BİZ SİZİ ARAYALIM
Ücretsiz Muayene için siz telefon numaranızı bırakın sağlık profesyonellerimiz sizi arasın!
[]
1 Step 1
Adınız Soyadınız
Telefon Numaranız
Previous
Next

Tüp Bebek Nedir?

Kadınlarda üreme sistemleri organları vajina, rahim ağzı, rahim ve yumurtalıklardan oluşur. Kadınlarda beyinde salgılanan FSH hormonuyla her ay bir yumurta gelişir. Bu gelişen yumurta ve erkekten gelen spermle döllenme olursa hamilelik oluşur. Tüp Bebek mantığı’ da aynı mekanizma ile gerçekleşir.

Tüp bebek nasıl yapılır?

Adet döneminde vajinal ultrason ile muayene yapılır. Her şey normal ise yumurtaların büyümesi için ortalama dokuz – on bir gün hormon iğnesi yapılır. Tedavi protokolü kişiye özel olarak belirlenecek olup üç dört gün arayla yumurta takibi ve rahim zarı kontrolü yapılır. Yumurtalar on sekiz yirmi milimetreye boyutuna ulaştığında tetikleyici iğne ile çatlatma yapılır ve ortalama otuz altı saat sonra yumurtalar toplanır. Yumurtaların toplanma işlemi genel anestezi eşliğinde yapılır. Vajinal ultrason portuna iğne takılır iğne ultrason eşliğinde vajinadan girilerek yumurtalığa batırılır. İğne ile tüm folüküllerin içine girilerek tüm yumurtalar toplanır. İşlem yaklaşık yirmi dakika sürmekte ve anne adayımız anestezinin etkisi geçmesi için bir iki saat dinlendikten sonra taburcu edilmektedir.

Döllenme işlemi nasıl yapılır?

Döllenme işlemi klasik yöntem ve Mikro Enjeksiyon olmak üzere iki farklı şekilde yapılabilmektedir. Klasik yöntemde mastürbasyon ile elde edilen sperm laboratuvar ortamında yıkanarak her bir yumurta etrafına bir damla sperm konsantresi bırakılır. Bu spermlerin yumurtaları döllenmesi beklenir.

Eğer baba adayının sperm sayısı veya hareketliği düşükse döllenme için mikro enjeksiyon yöntemi kullanılır. Morfolojik olarak en iyi olan sperm bir iğne yardımı ile çekilir ve sperm mikro enjeksiyon ile yumurtanın içine bırakılır. Mikro enjeksiyon yönteminde döllenme oranı daha yüksek olduğu için daha çok tercih edilen bir yöntem haline gelmiştir.

Döllenme başarılı olduğu nasıl anlaşılır?

Döllenmeden 24 saat sonra iki çekirdek olan bir hücre görülür, ikinci günde yumurta hücresi bölünerek dört hücre olarak “ embriyo “ adını alır. Üçüncü günde ise bölünmeye devam ederek sekiz hücreye dönüşür. Dördüncü günde ise embriyo bölünerek ‘’ morula ‘’ haline dönüşür. Beşinci Günde ise plastokiste dönüşür embriyo etrafında bulunan kabuğa lazer yardımı ile delik açılır. Burada amaç embriyonun kabuktan rahatlıkla çıkarak rahim zarına tutulmasını kolaylaştırmaktır. Bizde kendi merkezimizde tüm embriyolara lazerle kabuk delinmesi işlemi yapmaktayız.

Baba adayından kaynaklı sorunlarda neler yapılabilir?

Baba adayında 10.000 ‘nin üzerinde sperm sayısı yok ise spermler yumurtalık ile buluşamamaktadır. Bu gibi durumlarda sperm hücrelerinin özel bir iğne ile rahimin tepe bölgesine taşıma işlemi iki veya üç defa tekrarlanabilmektedir. Bu işleme rağmen hamilelik durumu gerçekleşmez ise mikro enjeksiyon tedavisi uygulanır. Baba adayında yeterince kaliteli sperm yok ise baba adayından on iki adet parçacık alınarak buradaki hücreler ile döllenme işlemi yapılmaktadır. Bu sayede anne adayı için hamilelik işlemleri başlamış olacaktır.

İsveç tüp bebek tekniği

İsveç stockholm’de Profesör Lucas tarafından geliştirilen bu çok özel teknik sayesinde dünyanın her yerinden gelen anne adayları İsveç tüp bebek tekniği ile çocuk sahibi oluyor. Tıp teknolojisinde ve sağlıkta dünya birincisi olan bu ileri teknoloji ve tedavi tekniği Türk anne adayları da faydalanabilsin diye Avrupa’dan sonra Şimdi Türkiye’de… İsveç’te anne adayının yüzünü güldüren bu tekniği diğer bilindik klasik tekniklerden farklı kılan en önemli etken embriyo kalitesini arttırarak rahim kanalına embriyonun daha kolay tutunmasını sağlayıp doğurganlık oranını bilindik yöntemlere göre daha çok arttırmasıyla bir anda tüm dünyada popüler olmasıdır.

sizden gelen yorumlar

  1. Nurcan dedi ki:

    Mrb ben 5 kez asıla 4 kez tup bebek denedım yas 46 oldu cok duzenlı reglı oluyorum benımde tupbebek deneyebılırmıyım

    Puan:
    0

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir