Sakal Ekimi

Erkekler için sakal yüzdeki estetik görünümün bir parçasıdır. Erkek yüzü için sakal bir aksesuar gibidir. Fakat bazı durumlarda erkeklerin istediği gibi bir sakala sahip olamadığı görülür. Bazen hastalıklar yüzünden, bazen genetik faktörlerin etkisiyle, bazen de sonradan yaşanan kazalardan dolayı sakalda seyrelme, açıklık ya da yara izi meydana gelebilir. Bu etkenler erkeklerin çok önemsediği sakalın kullanılmaması gibi ciddi bir sorun yaşatır. Özellikle gençler arasında yaygın olan kirli sakal modasını bile uygulayamaz durumda olunur.

Normalde sakalda açıklık olması ya da seyrelme gibi sorunların olması, erkek açısından sağlık sorunlarına neden olmaz. Bunun tek etkisi estetik açıdandır. Bu durumda bir erkek için ruhsal bir sorun haline gelebilir. Kendini iyi hissetmeme, sosyallikten uzaklaşma gibi sorunlar yaşamasına neden olabilir. Günümüzde estetik uygulamalar bu soruna da çare buldu. Sakal ekimi sayesinde, erkeklerin sakal sorunu kolay bir uygulama ile çözümleniyor.

Sakal ekimi nasıl yapılır

Sakal ekimi saç ekimi gibi genellikle vücudun başka bir bölgesinden alınan kıl köklerinin sakal bölgesine nakil yapılmasıyla yani ekilmesiyle gerçekleştiriliyor. Toplumda hiç sakalı çıkmamış yani köse olarak tabir edilen kişilerde bile başarılı bir şekilde sakal ekimi yapılabilir. Bu uygulama sonucunda doğallığını koruyan, estetik görünümde sık bir sakal oluşturulabilir. Bu uygulama sırasında lokal anestezi kullanıldığı için, kişiler acı hissetmeden sakal ekimi yapılabilir. Sakal ekimi sırasında FUE tekniği kullanılır.

Sakal ekimi sırasında kullanılacak kıl kökleri mümkün olduğu kadar ense bölgesinden alınmalıdır. Sakal ekimi sırasında ekilen kıl kökleri kişinin var olan kılları ile aynı açılarda ekilmelidir. Ekim açısı doğal bir görünüm için önemlidir. Kıl kökleri ekildiğinde dipte çukurluk oluşmaz.

Sakal çıkması için kaç yaşına kadar beklenmeli?

20 yaşına dek sakal çıkmadıysa sakal ekimi için başvurulabilir.

Ekilen sakal günlük tıraş edilir mi?

Günlük olarak tıraş olabilirsiniz.

Köse olanlara kaç kök saka ekilir?

2000 ila 3000 kök ekiminden başarılı bir sonuç alınır.

Sakal ekiminde kıl yönü ayarlanabilir mi?

Evet, kıl kökleri istenen yönde ekilebilir.

Seans sonrasında banyo yapılabilir mi?

Ekim yapılan bölgenin 48 saat suyla temas etmemesi gerekir.

Seanslar ne kadar sürer?

1 ila 6 saat arasında seans tamamlanır.

Sonucu tam olarak ne zaman görebilirim?

10 ay dolduğunda artık uzayabilen sakal görünümü elde edilir.

Sakal ekimi dışarıdan anlaşılır mı?

Hayır. Doğal bir görünüm prensibiyle yapılan işlem dışarıdan belli olmaz.

Sakallar kaç derece açıyla ekilir?

İdeal açı 30 – 35 derecedir.

Sakal ekimi sırasında tekli kıl kökleri kullanılmalıdır. Eğer kıllar enseden alınacaksa, kökler mutlaka tekli olarak ayrılmalıdır. Çünkü sakal bölgesinde her zaman tekli kıl kökleri olur. Kıl kökleri çıkarıldıktan sonra hiç bekletilmeden sakal bölgesine ekilmelidir. Canlı olan kıl kökleri bekletildiği takdirde, oksijensiz kalarak işlevlerini yitirirler. Özel bir solüsyon içerisinde bekletilerek canlılığı korunur. Böyle uygulamaların özel bir deneyim ve bilgi istediğini unutmamak gerekir. Bu nedenle sakal ekimi konusunda uzman bir doktordan yardım alınmalıdır.

Sakal ekimi bu bölgede yara izi olan, yanık izi, sakal kıran sorunu olan kişiler içinde yapılabilir. Ancak bu kişilerde daha detaylı bir değerlendirme yapılmalı ve bu alanda uzmanlaşmış bir doktora danışılmalıdır.

Sakal ekimi sonrası

Bu uygulama yapıldıktan sonra, sakallarda 15 gün içinde dökülmeler meydana gelir. Ancak bunlar sadece kılların kırılarak dökülme sürecidir. Kıl kökleri bundan zarar görmez. Yaklaşık 4-8 ay sürede sakallarda uzamaya başlar. Kişiler oldukça doğal görünen bir sakala kavuşur. Bu bölgede bir süre kolonya, parfüm gibi malzemelerde kullanılmamalıdır. Ayrıca iyileşme sürecinde (1 ay) sakallar makine kullanılmamalıdır, makas yardımıyla kısaltılabilir. Sakal bölgesine ekilen kıl kökleri aktif oldukları için, sonradan uzamaya başlayacaklardır. İyileşme sürecinin ardından doktorun onayıyla kişiler tıraş olmaya başlayabilir.

Sakal Ekimi Fiyatları

Sakal ekimi fiyatları bu bölgeye ekilecek kıl köklerinin miktarıyla doğru orantılı olur. Ekim sırasında kıl kökü sayısı az olursa, sakal ekimi daha uygun maliyette olur. Yani kişinin ihtiyacı olan kıl kökü sayısına göre fiyatlandırma yapılır.

Sakal ekimi sonrası iz kalır mı?
Sakal ekimi uygulaması yapılmış olan kişide, işlemin hemen ardından kızarıklık, kan izleri gibi etkiler oluşabilir. Bu tür etkiler geçici olduğu için, kısa bir sürede kaybolacaktır. Günümüzde sakal ekiminde kullanılan cihazlarla sonradan yara kalmayacak şekilde uygulama yapılmaktadır.

Sakal ekimi ile sakal bölgesini şekillendirmek

Günümüzde son derece yaygın bir şekilde tercih edilen sakal ekimi işlemi sadece dökülen sakalların yerine yeni köklerin transfer edilmesi için tercih edilmiyor. Son yıllarda sakallarına sürekli şekil vermekten ve dağınık sakal görünümünü düzeltmek için zaman harcamaktan sıkılanlar da sakal ekimi işlemi için başvurabilmektedir. Sakal bölgesini şekillendirmek ise sakal ekimi ile pratik bir yöntem halini aldı. Genellikle sakal bırakan erkeklerin tercih ettiği bu yöntemde dağınık bir görünüme neden olduğu için sürekli kesilen kıl kökleri alınıyor ve seyrelmiş bir görünüm olan bölgeye naklediliyor. Eğer seyrelme meydana gelmiş bir bölge yoksa bu durumda sadece temizleme amaçlı olarak dağınık görünüme neden olan sakal kökleri alınıyor. Böylece sürekli dağınık çıkan kılların kesilmesine gerek kalmıyor.

Sakal sıklaştırmanın başka yolu yok mu?
Genellikle hastalar sakal ekimi kararı vermeden önce bu sorunun yanıtını arıyor; sakalları sıklaştırmanın başka yolu yok mudur? Eğer sakallarda seyrek bir görünüm olmasının nedeni hormonal ise bu durumda testesteron hormonu takviyesi ile sakallarda sıklaşma elde edilebilir. Ancak köselik, yara izi, yanık izi gibi nedenlerle sakal kaybı meydana gelmiş ve yaklaşık 7 ay geçmesine karşın bu bölgede sakal çıkmamış ise bu durumda sakal ekimi tek çözüm olmaktadır. Piyasada sakal çıkardığı iddia edilen ürünler mevcut. Fakat kıl kökünde kayıp meydana gelmiş olan bir bölgede, kullanılan bu ürünlerle yeni kıl kökü oluşturulması mümkün olmaz. Mevcut ürünler sakalların kalınlaşmasını sağlayabilir. Fakat kıl kökü meydana getirmesinin olanaksız olduğunu söyleyebiliriz.

Sakal ekimi ile düzgün bir favori görünümü

Son dönemde sakal ekimi için başvuranlar sadece çeşitli nedenlerle sakal kaybı yaşamış olanlar ya da köselik problemi yaşayanlar değil. Saç modeline favorinin de eşlik ettiği erkekler de her sabah favori görünümünü düzgünleştirmek için zaman ayırmak yerine kalıcı bir çözüm peşinde olabiliyor. İşte bu noktada devreye sakal ekimi ile favori düzgünleştirme işlemi giriyor. Favori bölgesinde dağınık çıkan sakal kökleri alınarak ihtiyaç duyulan yani seyrek görünen favori bölgesine ekiliyor. BU sayede hem favorilerin düzgünleştirilmesi için ekstra bir çabaya gerek kalmıyor, hem de daha düzgün bir favori görünümü yakalanmış oluyor. Yanaklara doğru yayılmış olan kıl köklerinin bu teknik sayesinde alınması, daha temiz bir yüz görünümü elde edilmesini de sağlıyor.

1 Yorum

  • Serkan Demircan

    Merhabalar 1 yıl önce sakal ekimi yaptırdım sizde memnun kaldım ellerinize sağlık..

    Gençlik yıllarımdan itibaren bu sorunla sürekli uğraştım ilaç krem ne varsa kullandım ama pek işe yaramadı sonuç olarak arıştırma yaparken videolarınıza denk geldim ve sonuçlarınızın başarısı beni bu operasyona ikna etti hem ekim yapan ekibinize hemde sizlere çok teşekkür ederim

Bir cevap yazın