Revizyon burun estetiği nedir? Ne zaman yapılmalı?

Burun estetiği, burun şeklinin yüz estetiğini olumsuz şekilde etkilemesi halinde, aynı zamanda burun fonksiyonlarında yaşanan sorunların düzeltilmesinde yapılan estetik uygulamalardan biridir. Estetik alanında en fazla tercih edilen operasyonlar arasında yerini almıştır. Operasyonda burun dokusundan kemik ve kıkırdaklarda kalıcı değişimler yapılmakta, burun şekli hastanın istediği ve uygun olan şekilde düzeltilmektedir. Riski az ve güvenli olarak kabul edilen burun estetiği operasyonunda amaç hem kişinin yüzüyle uyumlu burun şeklinin oluşturulması, hem de operasyon sonrasında solunum problemi olmamasıdır. Bu amaçlar doğrultusunda operasyonda planlı değişimler yapılabilir. Ancak bazı operasyonlardan sonra burundaki değişimlerin kişinin isteklerini karşılamaması gibi olumsuzluklar yaşanabilir. Bu durumda ikinci bir ameliyata gerek duyulabilir. Revizyon burun estetiği olarak tanımlanan bu ameliyatta risksiz olarak yapılabilir.

Revizyon burun estetiği daha önceden burun estetiği operasyonu geçirmiş, ancak burun şekliyle ve fonksiyonlarıyla ilgili hala sorun yaşayan kişilere uygulanır. Burun estetiği ameliyatı normalde kişinin talebi üzerine yapılan ve hastanın memnuniyetiyle başarı oranı ölçülen bir estetik operasyondur. Bu yüzden burun estetiği sonrasında memnuniyetsizliği devam eden kişiler için revizyon burun estetiği yapılması planlanır. Ameliyatla oluşturulan yeni burun yapısından memnun olunmaması, çeşitli solunum sorunlarının yaşanması revizyon için yeterlidir. Kişiye özel yapılan burun estetiği sonrasında herhangi bir sorun varsa bunun giderilmesi gerekir.

Revizyon burun estetiği daha önce yapılan burun estetiği ameliyatı ile kıyaslandığında, hasta ve cerrah açısından daha zorludur. Fakat operasyonu yapan cerrahın hastayı her konuda bilgilendirerek, bu operasyonu da başarılı bir şekilde planlaması gerekir.

Revizyon burun estetiği ne zaman yapılmalı

Burun estetiği operasyonu sonrasında oluşturulan yeni burun şekli hemen belli olmaz. Operasyon sonrasında oluşan ödem ve morluklar buna engel olan en önemli etkilerdir. Bunların tamamen geçmesi için, arada belli bir süre geçmesi gerekir. Bu yüzden yeni burun şekli için yorum yapmak için en az 6 ayla 1 yıl kadar beklenmelidir. Burun tamamen iyileştiğinde, yüzdeki morluklar ve ödem geçtiğinde, yeni burun şekli değerlendirilmelidir. Bu süreç beklenmeden aceleyle yapılacak revizyon ameliyatlarda elde edilecek başarıda düşük olur.

Revizyon burun estetiği hangi cerrah tarafından yapılmalı

Eğer burun estetiği sonrasında revizyona ihtiyaç duyulursa, bunu yapacak cerrahın ilk burun estetiğini yapan cerrah olması en sağlıklı olanıdır. Özellikle ameliyat sonrasında doku iyileşmesinde bir sorun yaşanmadıysa, revizyonu ilk ameliyatı yapan cerrahın yapması tercih edilmelidir. Bunun en önemli sebebi ilk ameliyat sırasında cerrahın burundaki hangi değişimleri yaptığını bilmesidir. Bu sayede revizyon burun estetiğinde yapılacak değişimler daha doğru şekilde tespit edilebilir.

Revizyon burun estetiği ameliyatındaki doku ihtiyacı

Revizyon amacıyla yapılan burun ameliyatlarında önceki ameliyatlarda yapılan işlemler üzerinde düzeltmeler yapılabilir. Burun şekli bu düzeltmeler yardımıyla yeniden şekillendirilir. Dolayısıyla revizyon sırasında doku ihtiyacı olur. Yapılan ilk ameliyat sırasında burun içindeki kıkırdak dokularda kullanıldığı için, ihtiyaç duyulan kıkırdak doku vücudun diğer alanlarından elde edilir. Bunun için kullanılan bölgeler genellikle kulak kepçesi ile kaburgadaki kıkırdaklardır. Eğer kulak kepçesinden kıkırdak doku alınırsa, kulakların bir gün kadar bandajlı kalması gerekecektir. Kaburga kıkırdakları da kulak kepçesinden doku karşılanamazsa devreye girebilir. Bazı kişilerde kendi vücudundan kıkırdak alınmasını istemeyebilir. Bu durumdan doku ihtiyacı kadavradan ya da sentetik dokulardan karşılanabilir. Ancak bu yolla doku alınırsa, hastanın vücudu bunları kabul etmeyebilir, enfeksiyon riski yükselir ya da volüm azalması gibi bazı sorunlar ortaya çıkabilir. Bu nedenle hastanın kendi dokusu revizyon için en fazla tercih edilen yoldur.

Revizyon burun estetiği neden yapılır
Burun estetiği sonrasında hastanın yeni burnundan memnun olmaması bile revizyon burun estetiği için yeterli bir sebeptir. Çünkü burun estetiği özel durumlar dışında kişinin talebi üzerine yapılır. Bunun dışında ameliyat sonrasında nefes almada sorun yaşanması da revizyon yapılmasını gerekli kılar. Hasta memnuniyeti açısından ikinci ameliyat kararı alınır. Belli başlı revizyon gerektiren durumlar ise,

  • Revizyon burun estetiği hastanın düşük burun isteği olması halinde yapılabilir. Bu sorun ilk ameliyatta burundan yeterli dokunun çıkarılmaması halinde oluşur. Bunun revize edilmesi daha kolaydır. Çünkü burunda kalan fazla doku çıkarılarak, sorun giderilebilir.
  • Revizyon burun estetiği hastanın kalkık burun isteğinde yapılabilir. Bu revizyon daha zorludur. Çünkü burun içinden fazla doku çıkarıldığı için, revizyon sırasında doku ihtiyacı ortaya çıkar.
  • Revizyon burun estetiği burun sırtının az alınması sonrası yapılabilir. Bu sorun burundaki kemerli yapının yeterince düzelmemiş olması halinde gündeme gelir. Revizyonda kemerli burun yapısında törpüleme yapılarak sorun giderilir. Eğer burun sırtı çok alındıysa, bu durumda başka yerden alınan dokuyla burun sırtı yeniden şekillendirilir.
  • Burun estetiği ameliyatı sonrasında burun fonksiyonlarında yaşanan sorunlarda revizyonu gerekli kılar. Hastanın nefes alma sorun yaşaması, burun tıkanıklığının olması gibi durumlarda revizyon ameliyat yapılmalıdır.

Revizyon burun estetiği ameliyatı öncesinde planlama
Burun estetiği ameliyatından sonra revizyona ihtiyaç duyulursa, bu ameliyatın başarısı için yeniden ameliyat planı yapılması gerekir. Estetik cerrah revizyon burun estetiği ameliyatının başarısı için, burunda yapılacak düzeltmeleri itinalı bir şekilde belirlemeli, operasyonda gerekecek olan doku ihtiyacını tespit etmeli, doku ihtiyacının karşılanacağı bölgelerde gereken tespitleri yapmalıdır. Yani ameliyat öncesi süreçler burun estetiği ameliyatından pek farklı değildir.

Revizyon burun estetiği burun şeklini yeniden şekillendirir mi?
Revizyon ameliyatta kişinin burnu yeni baştan şekillendirilemez. Bunu dikkate alarak ilk yapılacak burun estetiği ameliyatının alanında uzman bir cerrah tarafından yapılması gerekir. Ameliyattan önceki planlamanın en iyi şekilde yapılması sağlanmalıdır. Bu yüzden burun estetiğinde ilk ameliyat çok önemlidir. Hastanın memnuniyeti en iyi şekilde karşılanmalıdır.Bir cevap yazın