Revizyon Burun Estetiği

Yüzde estetik görünümü bozan burun şeklinin ve burun fonksiyonlarının düzeltilmesi burun estetiği kapsamında yapılır. Burun yapısı içinde yer alan kemik ve kıkırdak dokularda kalıcı düzeltmeler yapılarak, hem burun şeklinde, hem de fonksiyonlarda değişimler gerçekleştirilir. Bu ameliyat riskleri az ve oldukça güvenlidir. Burun şeklinin yüzle uyum içinde olması ve solunum problemi yaşanmaması ameliyatın temel hedefleri arasındadır. Operasyon sırasında planlı bir şekilde her türlü değişim yapılabilir. Fakat bazı durumlarda ameliyatın ardından hastalara ikinci bir ameliyat yani revizyon burun estetiği operasyonu yapılması gerekli olabilir.

Revizyon Ameliyatı

Hastalar burun estetiği ameliyatının ardından sorunları devam ettiğinde ya da sorunların sona ermediğini düşündüklerinde revizyon ihtiyacı doğabilir. Hastaların bir kısmı yeni burun şeklini beğenmeyebilir, bazıları da ameliyatın ardından solunum sorunları yaşayabilir. Bazı hastalarda yeni burun şeklini beğenmiş olsa da, üzerinde bazı değişikliklerin olmasını ister. Bütün bunlar normal karşılanmalıdır. Bunun nedeni burun estetiği ameliyatının tıbbi bir gereklilikten değil, tamamen kişinin isteği doğrultusunda yapılmış olmasıdır.

Burun estetiği ameliyatının başarısı hasta memnuniyeti ile ölçülür. Doğuştan burun yapısındaki sorunlar fazla sorun edilmezken, böyle kendi istekleri ile ameliyat olmuş kişiler burundaki en küçük sorunu bile dert edebilirler. Revizyon burun estetiği daha önceki ameliyatla kıyaslandığında, hasta için olduğu kadar cerrah içinde zorlu bir süreçtir. Ancak cerrahın hastasını her konuda yeterince bilgilendirerek aydınlatması, güven kaybı olmadan rahatlatması gerekir. Yapılan revizyon sonucunda hastanın istediği değişimleri gerçekleştirmesi gerekir.

Burun şeklim değiştirilmeden, solunum sorununu yok etmek için yapılabilir mi?

Elbette, şekil korunarak burun iç dokusu düzeltilebilir.

Revizyon burun estetiği sonucu yıllar sonra değişir mi?

Hayır, kalıcı bir görünüm sunar.

Burnu büyütmek için nereden doku alınır?

Burun, kulak ve kaburgadaki kıkırdak doku kullanılabilir.

Kıkırdak alınan yerde iz kalır mı?

Çok hafif bir iz kalabilir. Zamanla görünümü daha da hafifler.

Ameliyat sonrası alerjik reaksiyon olur mu?

Sentetik madde kullanılmadığında alerjik reaksiyon görülmez.

Daha önce ameliyat oldum, sonucu beğenmedim. Yeniden olabilir miyim?

Revizyon burun estetiklerinin büyük bölümü bu nedenle yapılır, olabilirsiniz.

Burun küçültme ameliyatında fazla küçülme oldu. Büyütülebilir mi?

Elbette, kıkırdak transferi ile büyütülebilir.

Sadece burun ucunda düşmenin düzeltilmesi mümkün mü?

Evet, düzeltilebilir.

Revizyon burun ameliyatı ne kadar sürer?

Yapılacak müdahaleye göre değişir.

Revizyon burun estetiği ne zaman yapılmalı?

Burun estetiği ameliyatından çıkan hastaların yeni burun şeklinin görülmesi için biraz zamana ihtiyaç vardır. Başlangıçta şişlikler ve morluk yüzünden nasıl bir burun şeklinin oluşturulduğunu görmek mümkün olmaz. Bunlar geçtikten sonra burun şeklini değerlendirmek gerekir. Bunun içinde 6-12 ay kadar beklenmesi gerekir. Revizyon burun estetiği için yeni burun şeklinin tam olarak görülmesi gerekir. Bu süreçten önce ikinci ameliyat kararı alınırsa, hem ameliyatın başarısı olumsuz etkilenir, hem de daha zorlu bir süreç yaşanır.

Revizyon burun estetiği ameliyatını kim yapmalı?
Eğer burun estetiği sonrasında revizyon ihtiyacı olursa, bunun daha önceki burun estetiği ameliyatını yapmış olan doktorun yapması gerekir. Özellikle ilk ameliyatın ardından iyileşmede herhangi bir sorun yaşanmadıysa, revizyon ameliyatı aynı doktorun yapması önerilir. Bunun nedeni doktorun ilk ameliyatta yapılan değişiklikleri bilmesidir. Revizyon ameliyatta yapılacak değişiklikleri en iyi ilk doktorunuz bilecektir. Dolayısıyla daha başarılı bir operasyon geçirebilirsiniz.

Revizyon burun estetiği neden yapılır?

Hastaların ikinci ameliyatı istemesi, nefes alma sorunlarının oluşması, yeni burun şeklinin istendiği gibi olmaması gibi sebepler revizyon ameliyatın yapılmasını gerekli hale getirebilir. Burun estetiği kişiye özel yapıldığından, kişinin isteği üzerine yapıldığından hasta memnuniyeti ön plandadır. Bu yüzden sadece hastanın istemesi bile revizyon burun estetiği yapılmasını gerektirir.

Revizyon burun estetiği sırasında doku ihtiyacı nasıl karşılanır?

Daha önce yapılan burun estetiği ameliyatıyla oluşturulan burun şeklinde düzeltme yapılmasına yardımcı olan revizyon burun estetiği ameliyatında bazı hallerde doku ihtiyacı olacaktır. Özellikle kıkırdak ihtiyacının olacağı ikinci ameliyatta, bunun bir şekilde karşılanması gerekir. Daha önceki ameliyatta burun içi kıkırdaklarının kullanılması yüzünden, başka yerden kıkırdağa gerek duyulacaktır. Bu gibi hallerde ilk tercih kulak kepçesi ya da kaburgalardaki kıkırdak dokular olur.

Kulak kepçesinden kıkırdak alınırsa, bölgenin bir gün kadar bandajlı kalması sorunu çözümleyecektir. Ancak kulak kepçesinden yeteri kadar kıkırdak doku alınamazsa, kaburga kıkırdakları kullanılacaktır. Bazı hastalar vücutlarından başka yerden kıkırdak doku alınmasını istemeyebilir. Bu durumda kadavradan ya da sentetik kıkırdak yapılardan yararlanılabilir. Ancak bu durumda hastanın vücudu yeni dokuyu kabul etmeyebilir, volüm azalması ya da enfeksiyon sorunu yaşanabilir. En güvenilir doku hastanın kendine ait olanıdır. Bu yüzden revizyon burun estetiği olacak hastalar bunu tercih etmelidir.

Revizyon burun estetiği öncesinde ameliyat planı yapılır mı?

Bu ameliyatın başarılı olması için, ilk ameliyatta yapılan işlemlerin hepsi tekrarlanır. Bu nedenle estetik cerrah ve hasta birlikte yeni bir değerlendirme yaparak, ameliyat planı oluşturmalıdır. Burun yapısında hangi değişimler yapılacak, hangi düzeltmelere ihtiyaç var bunlar tespit edilmelidir. Doku ihtiyacı da olacaksa, önceden nereden alınacağı kesinleştirilmelidir.

Revizyon burun estetiği burun şeklinin yeniden yapılmasını sağlar mı?
Revizyon ameliyatı sırasında burun yapısı yeni baştan düzenlenemez. Bu yüzden ilk yapılacak burun estetiği ameliyatının alanında deneyimli bir cerrah tarafından yapılması çok önemlidir. İkinci ameliyat burun yapısında sadece düzeltme yapılmasına olanak verir.

Revizyon burun estetiği sırasında neler yapılır?
Düşük burun isteği: İlk ameliyatta burundan yeterince doku alınmadığı takdirde, hastalar bundan memnun olmayabilir. Bu sorun burun estetiği sonrası en fazla yaşanan sorundur. Böyle bir sorunda revizyon ameliyat daha kolay yapılır. Burundan fazlalık doku çıkarılarak hastanın isteği yerine getirilir.

Kalkık burun isteği: Bu sebepten dolayı revizyon ameliyatı yapılacaksa, doku ihtiyacı olacağı için ameliyat daha zor geçer. Düşük burnun kaldırılması, kalkık burun şeklini indirmeye göre daha zor olur. Bu yüzden başka yerden doku alınmalıdır. Burun içine yerleştirilecek dokuyla hastanın istediği burun şekli oluşturulur.

Burun sırtı az alındıysa: İlk ameliyatta hastanın burnundaki kemerli yapı istenen düzeyde düzeltilemediyse, revizyon burun estetiği yapılabilir. İkinci ameliyatta burun içindeki kemik ve kıkırdak dokular törpülenir ve hastanın isteği yerine getirilir.

Burun sırtı fazla alındıysa: Burun sırtındaki dokunun ilk ameliyatta fazla alınması nedeniyle, ikinci bir ameliyata gerek duyulabilir. Çünkü hastanın burnunda çökük bir görünüm vardır. Revizyon sırasında vücuttan başka yerlerden doku alınarak, eksiklikler giderilir.

Burunda solunum sorunu varsa: İlk yapılan burun estetiği ameliyatında yapılacak tüm değişimler, burun fonksiyonlarını koruyacak şekilde yapılmalıdır. Hastanın değişimlerden dolayı solunum sorunu yaşaması istenmeyen bir durumdur. Çünkü burun estetiği bir yandan burundaki şekil bozukluklarını gidermeli, diğer yandan da nefes alma sorunları yaratmamalıdır. Var olan ve sonradan oluşabilecek solunum sorunlarına karşı önlem alınmalıdır. Ameliyattan sonra solunum sorunu varsa revizyon burun estetiği kaçınılmaz olur.

Sıkça Sorulan Sorular

Ameliyat için ideal yaş nedir?

İdeal yaş yoktur, 18 yaşından sonra her yaşta yapılabilir.

Burun tam şeklini ne zaman alır?

6 ay ila 1 yıl arasında hedeflenen şekil tam olarak sağlanır.

Ameliyat sonrasında gözlük kullanılabilir mi?

Bir süre sonra hafif olması kaydıyla kullanılabilir.

Revizyon ameliyatından sonra dudaklarda morarma olur mu?

Sadece üst dudakta hafif bir morarma olabilir.

Ameliyattan sonra hemen lens kullanılır mı?

3 gün sonrasında lens kullanılabilir.

Burun büyütmede kıkırdak transferi his kaybı yapar mı?

Hayır, his kaybı oluşmaz.

Enfeksiyon riski var mıdır?

Her ameliyatta enfeksiyon riski mevcuttur. Antibiyotik kullanımı ile bu risk ortadan kaldırılır.

Burun bandajı kaç gün kalıyor?

Yapılacak revizyon müdahalesine göre değişir.

Kaza sonucu oluşan deforme revizyon burun ameliyatıyla giderilebilir mi?

Giderilmesi mümkündür. Kesin yanıt için muayene gerekir.

Cilt yapısı ameliyatın başarısında belirleyici olur mu?

Sadece iyileşme hızında değişime neden olabilir.

Kaç gün klinik istirahat gerekir?

Genellikle 1 ya da 2 gün klinik istirahat yeterli olmaktadır.

Ameliyattan sonra ne zaman işe gidebilirim?

Yapılan müdahaleye göre değişmekle birlikte en fazla 1 hafta sonrasında işe gidebilirsiniz.

Kaç gün sonra makyaj yapılabilir?

Yaklaşık 10 gün sonrasında makyaj yapılabilir.

Revizyon burun ameliyatı yüz germe ile birlikte yapılabilir mi?

Evet, kombine şekilde yapılabilir.

Ameliyat sonrasında koku ve tat kaybı olur mu?

Anestezinin etkisiyle sadece birkaç gün olabilir.

Ne zaman spor yapılabilir?

Yaklaşık 3 hafta sonrasında spor yapılabilir.

Ameliyattan sonra ağır kaldırmak neden yasak?

48 saat ağır kaldırmak burunda kanamaya neden olabilir. Bu nedenle ameliyattan sonra 2 gün önerilmez.

İleri yaşta da revizyon burun ameliyatı yapılabilir mi?

Evet, yapılabilir.

Bir cevap yazın