WhatsApp ile Sor
Rahim Kanseri Tedavisi
BİZ SİZİ ARAYALIM
Ücretsiz Muayene için siz telefon numaranızı bırakın sağlık profesyonellerimiz sizi arasın!
[]
1 Step 1
Adınız Soyadınız
Telefon Numaranız
Previous
Next

Rahim kanseri ya da uterus kanseri denildiğinde endometriumdan (rahim iç zarı) kaynaklanan kanserden söz edilir. Sık görülen ve oldukça tehlikeli bir kanser türüdür. Menepoz dönemi yakınlarında ve devam eden yıllarda ( 50 – 60’lı yaşlarda) daha sık görülmektedir.

Rahim kanseri rahim iç zarı dokusunda başlayıp gelişir. Ardından diğer üreme sistemi organlarına yayılmaya başlar. İlk olarak servikste (rahim ağzında) oluşur. Ardından tüplere, sonra yumurtalıklara atlar. İlerleyen aşamada lenf damarları yoluyla üreme sistemi dışına geçip diğer vücut organlarına metastaz yapar.

Uterus Kanserinin Belirtileri

Düzensiz rahim kanamaları, hele ki menopoza rağmen kanama, önemli işarettir. Ağrı belirtisi pek görülmemekle birlikte rahim içinde cerahat oluşmasıyla iltihaplı kanamalar ağrı yapacaktır. Bu durumda derhal kanamadan örnek alınıp patolojiye gönderilmelidir. Teşhisi netleştirmek için ultrason çekimi yapılabilir.

Tedavi

Her kanser türünde özellikle belirtildiği gibi, rahim kanserinde de erken teşhis çok önemlidir. Kanserin hangi gelişme aşamasında olduğu, tedavinin teknik niteliklerini ve müdahale alanını belirler. Rahim kanseri ile karşılaşıldığında tümörün metastaz yapmasını önlemek için rahmin alınması öncelikli tercihtir.

Ameliyatta karın iç bölgesindeki bazı noktalardan patolojik testler için numuneler alınır. Ameliyattan sonra alınan parçaların test sonuçlarının incelenmesiyle kanserin ne ölçüde yayıldığı belirlenir. Cerrahi müdahalenin ardından metastaz noktaları da tespit edilerek ilaç tedavisi (kemoterapi) ve hormonal desteklerle tedavi süreci devam eder.

Yaşın ilerlemesiyle daha sık görülse de özellikle genç kadınlarda düzensiz kanamaların adet kanamaları olarak yorumlanması, olası ağrıların adet ağrısı olarak kabulü sonucu teşhiste gecikmeler olmaktadır.

Her Kadın, Her Yaşta

Her kadın, her yaşta, herhangi bir rahatsızlık yaşıyor olmasa bile, mutlaka yılda bir kez olmak üzere uzman jinekolog muayenesinden geçmelidir. Kadın üreme organı, hassas olunması gereken risklere karşı başka türlü korunamaz.

Tıpta öncü uygulamalarıyla farkını açık ara ortaya koymuş olan İsveç ekolü,  riskli hastalıklar alanında, bilimsel gelişmelerin üst sınırlarındaki uygulama ve tecrübe birikimi ile yoluna devam etmektedir. İsveç Klinik olarak, minimum hata ve başarılı sonuçlar felsefesi ile onulmaz hastalıkların karşısında, sizin yanınızdayız.