WhatsApp ile Sor
Rahim Ağzı Kanseri Tedavisi
BİZ SİZİ ARAYALIM
Ücretsiz Muayene için siz telefon numaranızı bırakın sağlık profesyonellerimiz sizi arasın!
[]
1 Step 1
Adınız Soyadınız
Telefon Numaranız
Previous
Next

Rahim Ağzı Kanseri Tedavisi

Rahim ağzı rahimin vajinaya açılan bir kısmıdır. Bu kısım doğum esnasında genişler. Bu rahim ağzı kanseri bir zamanlar dünyada kadınlarda en çok ölümle sonuçlanan kanser tipiydi. Rahim ağzında meydana gelen bu kanser tipi hastaya ağrılı ve acılı bir dönem yaşatmaktadır. Bu hastalığa neden olan virüse genellikle ilk cinsel deneyimi takip eden birkaç yıl içerisinde yakalanılabilir. Kadınların büyük çoğunluğu HPV adı verilen bu virüsü kaptıktan sonra 12 ile 24 ay arasında vücutlarından tamamen atarlar. Fakat bazıları bu kadar şanslı olamaz ve maalesef rahim ağzı kanserine yakalanır.

Belirtileri Nelerdir?

Bu kanser tipinin erken evrelerinde tipik olarak belirti gözlenmez.  Bu yüzden sık sık jinekologlara muayene olmalısınız. Rahim ağzı kanserinin en erken belirtisi rutin kontroller sonucu gözlenen anormal Pap smear sonucu olabilir. Doktorunuz bu sonuçlardan yola çıkarak teşhis koyabilir. Rahim ağzı kanseri oldukça yavaş gelişim gösterir bu yüzden muayeneleri aksatmak sizler için kötü sonuçlar doğurabilir. Bunun yanı sıra eğer erken teşhis konulmazsa ileride farklı belirtiler kendini gösterebilir. Vajinal kanamalar bunlardan ilkidir. Cinsel ilişki sonrası kanamalara da dikkat edilmesi gerekir. Bunu beraberinde daimi açık renkte akıntılar ve uzun çok kanamalı adet dönemleri takip eder.

Tedavisi Var Mı?

Son yıllarda gelişen teknoloji ile elbette tedavisi mümkündür. Bu konuda iyi eğitim almış uzmanlar ve son teknoloji ile donatılmış cihazlar ile beraber kolaylıkla tedavi edilebilir.  Erken dönemde 10-15 dakikalık kısa ve sürekli tedavilerle hastalık yok edilebilir. Ve rahim ağzı etrafındaki hastalıklı bölge çıkarılarak hasta iyileştirilir. Erken teşhis konulamamış ve kanserin ilerlemiş olduğu hastalarda ise rahim çevresindeki hastalıklı sokular cerrahi operasyonlarla çıkarılmaya çalışılır. Ve gerekirse ışın tedavisi ve kimyasal tedavi yardımı da alınabilir.

Nasıl Yapılıyor?

Tedavi yöntemleri oldukça kolay ve korkulmasını gerektirmeyecek basitliktedir. Bunun için farklı yöntemler kullanılır. Rahim ağzı kanserinde en yaygın ve kesin çözüm olan genel cerrahi yönteminde hastanın, kanserli hücreleri ve bölgeleri tespit edilir ve bölgesel olarak kısa süreli cerrahi operasyonlarla o bölge rahimden alınır.

Bu hususta İsveç kendini tüm dünyaya kanıtlamış bir ülkedir. Sağlık cerrahi tedavisi konusunda dünyada liderdir.  Stockholm’de yani İsveç’in başkentinde uzun yıllar süren araştırmalar sonucu elde edilen ve Profesör Lucas’ın geliştirdiği İsveç tekniği sayesinde yüzde yüz başarı ve minimum hata ile yüzlerce ameliyat ve operasyonlar yapılmaktadır. Biz bu üst düzey teknik ile ameliyatlarımız ve tedavilerimizi gerçekleştiriyoruz.