WhatsApp ile Sor
Porselen Kaplama
BİZ SİZİ ARAYALIM
Ücretsiz Muayene için siz telefon numaranızı bırakın sağlık profesyonellerimiz sizi arasın!
[]
1 Step 1
Adınız Soyadınız
Telefon Numaranız
Previous
Next

PORSELEN KAPLAMA


Porselen kaplama, halk arasında kullanılan bir tabirdir ve tedavinin tıp literatüründeki adı protezdir. Porselen kaplama tedavisi dişi bir sebeple düşmüş ya da dişinin bir kısmı zedelenmiş, kırılmış olan hastalara uygulanan bir tedavidir. Bu tedavide amaç hastaya çiğneme yeteneğinin yeniden kazandırılması olduğu kadar hastaya estetik bir görüntü kazandırmak da ana hedeflerden birisidir.


Hastanın sahip olduğu dişler tamamen çürümüşse ve dolgu teknikleri artık dişi kurtaramıyorsa ve hasta ortodonti tedavisi görmek istemiyorsa porselen kaplama uygulaması tercih edilir. Bu uygulamada hastanın diş yapısına en uygun yapay diş oluşturulur.


Porselen kaplama uygulaması henüz diş gelişimi tamamlanmadığı için 18 yaşın altındaki hastalara uygulanamaz. Bu yaştan büyük olan hastalara uygulanması mümkündür.


Porselen kaplama işlemi farklı şekillerde yapılır:

Metal destekli porselen kaplama: Bu kaplama çeşidinde porselen kaplamanın arka kısmını dişi desteklesin diye metal bir alaşım(Krom-Kobalt, Krom Nikel) koyulur. Bu destek türünde alttaki metal karışım ışık geçirmez ve dişin yüzeyinde mat bir görünüme neden olur ve diş eti kısmında koyu bir çizgi oluşmaktadır. Ön dişlerde kullanılmaz.


Zirkonyum destekli porselen kaplama: Bu kaplama türünde dişin altında metal yerine iyi bir malzeme olana zirkonyum kullanılır. Ön dişler için müsaittir. İçinde metal bulunmadığı için diş eti kısmında koyu bir çizgi oluşmaz. Işığı yansıtır. Alerjik reaksiyona sahip olacak hiçbir madde içermez.


Full porselen kaplama: Doğal dişe en yakın görüntüyü verir. İçinde sadece porselen malzemesi vardır.


Laminate kaplama: Yaprak kaplama da denir. İnce bir tabaka halinde olan porselenin diş yüzeyine yapıştırılmasıdır. Doğal bir görünüm sağlar. Porselen kaplama fiyatı, bu kadar çeşit olduğu için farklılık göstermektedir.


Porselen kaplama işleminde hastanın önce diş rengi ve diş modeli alınır. Daha sonra kaplamalar hazırlanır ve uygulanır. Bu işlem 10-15 gün arası sürebilmektedir. Bu işlemden sonra kullanımına da dikkat edilmek koşuluyla hasta kaplama dişleri 10 yıl kadar kullanabilmektedir. Dişler günde 2 defa fırçalanmalı ve diş ipi kullanılmalıdır.

Klinik ve Hastanemiz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir