WhatsApp ile Sor
Ortodonti Tel Tedavisi
BİZ SİZİ ARAYALIM
Ücretsiz Muayene için siz telefon numaranızı bırakın sağlık profesyonellerimiz sizi arasın!
[]
1 Step 1
Adınız Soyadınız
Telefon Numaranız
Previous
Next

ORTODONTİ TEL TEDAVİSİ


Ortodonti tel tedavisi, ortodontik olarak (çenelerin konumundan kaynaklanan)bozuk olan dişleri düzeltmek için yapılan bir işlemdir. Dişlerin çarpık çıkmasının sebebi bazen genetik faktörler bazen çevresel faktörlerdir. Örneğin annenin çene yapısını alan bir bebek babanın diş yapısını alır ve ikisi birbirine uymazsa ortodontik rahatsızlık meydana gelir bu genetik bir faktördür. Ya da çocuğun dökülen süt dişleri yerine gelen ana dişleri tam yer bulamayıp çapraz çıktıysa bu da bir ortodontik rahatsızlıktır ve çevresel faktördür.


Bu faktörlerin dışında beslenme bozuklukları da ortodonti rahatsızlıkları desteklemektedir. Fazla şekerli, asitli gibi dişin yapısına zarar veren bir beslenme şeklinde dişler çürür ve düşerler. Ortaya çıkan boşluğa diğer dişlerin kayması sonucu da ortodontik rahatsızlıklar ortaya çıkmaktadır. Ortodonti tedavisi her yaşta insana uygulanabilen bir tedavi şeklidir. Ortodonti diş teli tedavisi farklılık gösterse de 6 ay ile 3 yıl arasında değişen bir zaman zarfında bitmektedir.


Ortodonti tel tedavisine karar veren kişileri aşağıdaki süreçler beklemektedir:

İlk yapılacak işlem dişlerinizin ve çenenizin panoramik ve sefolometrik radyografisi çekilir. Yüzünüzün, ağzınızın ve dişlerinizin fotoğrafı çekilir. Dişlerinizin modeli alınır, önce alt çeneden sonra alt çeneden 30'ar saniye sürecek işlemlerle model alım işlemi gerçekleştirilir.


İkinci olarak yapılacak işlem ortodonti uzmanı elindeki tüm belgelerle bir tedavi planı oluşturur. Genellikle azı dişlerinin araları açılarak bant yapıştırmak için elastik seperatörler takma işlemi yapılır. Eğer diş yapısı çok karmaşıksa tekrar ölçü alınması gerekebilir. Bazı tedaviler de bazı dişlerin çekilmesi gerekebilmektedir. Ortodonti tedavisine başlamadan önce doktorunuz sizi diğer diş problemlerinizin çözümlenmesi için başka bir alana gönderecektir. Ağız içi hijyeniniz sağlanacaktır.


Üçüncü aşama ise braketlerin takılma aşamasıdır. Tedavi başlarken ağzınızın açık kalması için bir yöntem kullanılacaktır başta biraz acıyabilir ama zamanla alışacaksınız. Ağzınız ve dişleriniz kurutulacaktır. Ardından asitleme yapılacaktır. Bu işlem braketler dişin yüzeyine yapışsın diye yapılmaktadır. Daha sonra braketler takılmaya başlanacaktır ya ışınla sertleşen ya da kimyasal olarak sertleşen yapıştırıcılar kullanılacaktır.


Braketler takıldıktan sonra ark telleri braketlerin üzerine yerleştirilecektir. Bu aşamada doktor hastayla birebir iletişim içindedir acıyan, batan bir kısım olursa düzeltilerek devam edilecektir. Ark telleri braketlere ister renkli ister saydam elastik ligatürler veya tel ligatürler yardımıyla takılacaktır. Bu aşama bittiğinde ortodonti tel takma işlemi bitmiş olacaktır. İlk başta ağzınızda büyük bir baskı hissedeceksiniz ama bu etki zamanla azalacaktır. Tüm bu işlemler 1 saate yakın zaman alabilmektedir.


Ortodonti Tel Tedavisi Hakkında Bilinmesi Gerekenler;

* Ortodonti Tel Tedavisinde kullanılan tellerin eğer metal alerjiniz yoksa sağlığa hiçbir zararı yoktur.
* Ortodonti Tel Tedavisi sırasında çok acı yaratan bir işlem olmadığı için iğne yapmadan tedavi yapılmaktadır.
* Diş teli takıldığında dişleri fırçalamak biraz zorlaştığı için temizliğe daha fazla dikkat edilmelidir, edilmediği takdirde ağız kokusu olabilir.
* Dişlere yapışan lokum, sakız, çikolata gibi besinlerden uzak durmalısınız.
* Asitli yiyecek ve içeceklerden uzak durmalısınız.
* Sert gıdalardan uzak durmalısınız.
* Elma, erik gibi sert ve büyük meyve ve sebzeleri küçük parçalara bölerek yemelisiniz.

Klinik ve Hastanemiz

sizden gelen yorumlar

  1. enes dedi ki:

    benimde meme uçlarım şişik sadece uçları sarkık erkeğim sakaryada ikamedkah ediyorum amelyatın fiyatını öğrenebilirmiyim amelyat için ne gibi evraklar gerekli

    Puan:
    0

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir