Obezite Sonrası Estetik

Günümüz şartlarında da ilerleyen süreçte de gerçekten büyük bir sorun haline gelecek olan Obezite estetik cerrahi yöntemleriyle tedavi altına alınabilmektedir.  Kilo alıp vermeyle vücudun belli kısımların da sarkmalar oluşabiliyor. Bu sarkmalar ancak estetik operasyonlar ile düzeltilebilmektedir. Bu tip operasyonlara ise “post bariatrik cerrahi” adı verilmektedir.

Obezite Cerrahisi Sonrası Estetik ile Neler Yapılmaktadır ?

Obezite cerrahisi sonrasında, oluşan sarkmalar Karın Germe, Kol Germe, Meme Dikleştirme Protez, Bacak içi Germe gibi estetik operasyonlar ile düzeltilerek vücudun tamamen iz kalmadan yepyeni görüntüsüne kavuşmasına olanak sağlarken, herhangi ağrı olmadan operasyon süreci tamamlanmaktadır. Bu nokta da en önemli olan olay ise vücudun daha fazla sarkmasına sebebiyet vermeden kısa sürede vücudunuzda sarkma oluşan bölgelerine estetik operasyonlar ile müdahale edilmesidir.  Aynı zamanda obezite sonrası estetik operasyonları 1 – 4 gün arasında tamamlanmaktadır.

Obezite Cerrahisi Sonrası Estetik Toparlanma Süreci ?

Ortalama olarak bu süreçte tüm operasyonlarda geçen süre 1-4 gün sürmekle birlikte kontrolleri 1 hafta sonunda tamamlanmaktadır. Bu konuda İsveç Klinik estetik cerrahları gereken bilgilendirmeyi yapacaktır.

  • Karın Germe

Hastanın durumuna bağlı olarak 1 ila 3 gün klinik istirahat gerekebilir. İlk günlerde hastalar dik durmakta zorluk çekecektir. Ancak yine de yürümeleri gerekir. Dikişler alındıktan sonra banyo yapılabilir. Ancak dikişlerin kaç gün sonra alınacağı da hastanın doku iyileşme süreci ve hızına bağlı olarak değişebilir.

  • Kol Germe

Genel anestezi ile ameliyatın yapılması halinde Hastanın 1 gün klinik istirahat etmesi gerekebilir. Ameliyattan sonra 2 gün boyunca banyo yapılmaması ve ameliyat yerinin ıslatılmaması gerekmektedir.

  • Meme Dikleştirme

Meme dikleştirme sonrasında ağrı hissi fazla olmaz. Memelerde ödem ve morluk oluşabilir. Bu etkilerin geçmesi uzun sürmez. Eğer meme protezi takıldıysa, kollarda birkaç gün süren ağrı oluşabilir. Göğüs bandajının çıkarılması 3 gün kadar sürer.

  • Bacak içi Germe

Bacak içi germe ameliyatı 2 ila 4 saat arasında tamamlanan bir işlemdir. Ameliyattan sonra genellikle 2 günlük klinik istirahat gerekir.

Obezite Cerrahisi Sonrası Karın Germe

Anestezi uygulamasından sonra gerçekleştirilen karın germe ameliyatı yaklaşık olarak 2 saat ila 5 saat arasında sürebilir. Ameliyatın süresi, hastanın karın bölgesinin durumuna ve ne oranda fazla deri ile fazla yağ çıkarılacağına bağlı olarak değişebilir. İç çamaşırı altında kalacak olan bölgeye 8 ila 10 cm uzunluğunda bir kesi uygulanır. Bu kesi pubis kıllı bölgenin üzerinde kalır. Genellikle V şeklinde bir kesi uygulaması yapılması gerektiğinden ikinci kesi de gerçekleştirilir. İkinci kesinin amacı göbek deliğinin olması gereken yere transfer edilmesidir. Fazla yağ ve deri çıkarıldıktan sonra deri altında kalan gizli dikiş uygulaması yapılır. Pansuman gerçekleştirildikten sonra ameliyat tamamlanır. Bu kesilerin olduğu bölgede sıvı birikmesi meydana gelebilir. Bu sıvının vücuttan atılması için ameliyatın bitmesinden hemen önce dren takılır. Kesiye ya da hastanın durumunda bağlı olarak 1 yerine 2 adet dren takılması da tercih edilebilir. Ancak dren en fazla birkaç gün sonrasında drenler klinik ortamda çıkarılır.

Obezite Tedavisi Sonrası Kol Germe

Kol germe ameliyatında temel prensip fazla derinin çıkarılması ve kola gergin bir görünüm kazandırılmasıdır. Derinin altında bulunan yağ tabakasının kalınlığına ve kol derisindeki sarkma oranına göre ameliyat planlaması değişebilir. Kol germe ameliyatı farklı tekniklerle de gerçekleştirilebilir. Kilo alıp vermeye bağlı olarak ortaya çıkan bir deri gevşemesi söz konusu olduğunda deri normalden daha kalın bir görünüm kazanmış olabilir. Bu durumda liposuction uygulamasına gereksinim duyulabilmektedir. Liposuction işleminden sonra fazla olan derinin kesi ile çıkarılması gerekecektir. Bu nedenle kesi uygulanarak cerrahi bir operasyon ile fazla deri çıkarılır. Hastanın kol yapısının uygun olması durumunda fazla olan derinin koltuk altında toplanması ve kesinin de koltuk altına uygulanması söz konusu olabilmektedir. Ancak bazı hastalarda kolun arka iç kısmında koltuk altından dirseğe kadar uzana bir kesi uygulamasına da gereksinim duyulabilmektedir. Ameliyat planlaması operasyon öncesinde yapılan muayene ile yapılabilir. Bu sayede hasta ameliyat öncesinde nasıl bir kesi uygulanacağını ve ameliyat izinin nerede olacağını biliyor olmaktadır.

Obezite Cerrahisi Sonrası Meme Dikleştirme Protez

Memelerin muayenesi sırasında sarkıklık miktarı, memelerin büyüklüğü göz önüne alınarak, meme dikleştirme sırasında kullanılacak teknik belirlenir. Memelerdeki sarkma oranı ne kadar fazla olursa, ameliyat sonunda kalacak izde fazla olur. Bu nedenle meme dikleştirme ameliyatı bu izleri dert etmeyecek kişilere tavsiye edilir.

Gevşeklik ve sarkıklık oranı hafif derecede olan göğüslerde
Bu ameliyatta meme etrafındaki halka şeklindeki fazlalık çıkarılarak, meme başı olması gereken konuma çekilir. Bu yöntemle yapılan ameliyatlarda meme başı etrafında halka şeklinde iz kalmaktadır. Eğer memelerdeki sarkma oranı az olursa, memelerde çok büyük olmazsa, meme dikleştirme öncesinde memelerin büyütülmesi içinde damla şeklinde silikon meme protezi kullanılabilir.

Obezite Cerrahisi Sonrası Bacak içi Germe

Ameliyat öncesinde genellikle lokal anestezi uygulanmaktadır. Ancak bazı hastalarda sadece belden aşağısının uyuşturulması yerine genel anestezi de gerçekleştirilebilir. Ameliyat öncesinde bacak içi germe ameliyatıyla kombine şekilde liposuction uygulamasının yapılmasına karar verilebilir. Bu durumda 3 mm kesiler ile iç bacak bölgesindeki yağ tabakasına erişilir ve iç bacak bölgesindeki fazla yağ tabakası liposuction ile inceltilir. Ardından fazla derinin çıkarılması işlemine yani ameliyata geçilir. Fazla derinin kesilerek çıkarılmasının ardından kesi uygulanan bölgeye dikiş atılır ve ameliyat tamamlanır. Derideki bol olan bölge bazı hastalarda sadece kasık ile sınırlı da olabilmektedir. Bu durumda sadece kasık bölgesine kesi uygulanır ve fazla deri bu bölgeden çıkarılır. Ardından uygulanan dikiş de iç çamaşırının içinde kalacak şekilde ayarlanır.

2 yorum

  • Nuran Can

    Merhaba ben nuran obezite ile kabuslanşan hayatım tüp mide operasyonu ile bir nebze dahi olsa düzeldi ama sonuç olarak sarkık bir vücut kaldı elimde eşime karşı çok mahçup duruma düştügüğümü düşünmeye başladım sonrasında araştırma yaparken sizlerle karşılaştım benim durumunda olan kuzenimde aynı sorunları yaşıyordu ikimizde ciddi bir karar alarak sizde operasyon olmaya karar vedik şu an operasyon üzeriinden tam 6,5 ay geçti sonuca ikimizde inanamıyoruz yıllarca bu yükü boşu boşuna taşımız ve o kadar günü boşa geçirmişiz size almanya duseldorftan 1 hafta önce çekindiğimiz fotografımızı atıyoruz sizlere ne kadar teşekkür etsek az ellerinize ve emeğinize sağlık

  • Müjde

    hayatım boyunca kilolarımla başım dertteydi obezite operasyonu ile 125 kilodan 72 kiloya kadar düştüm operasyondan sonra asıl sorun karın bölgemin sarkması oldu kendimi kötü hissetmeye başladım bununla ilgili araştırmlarım sırasında sizlerle karşılaştım ve iyi kide sizlerle karşılaşmışım bu operasyonun bu kadarbaşarılı olcağını ben bile tahmin edemezdimdim sanki hiç bu sorunları yaşamadım gibi hepinize ve özellikle doktor beye çok çok teşekkür ediyorum hocamın istediği üzere sizlere 1. yıl fotografımı atıyorum Berlinnden selamlar

Bir cevap yazın