Meme Başı Çöküklüğü

Meme başının içeriye doğru çökük olması sonradan olma bir durum değildir. Bir travmaya bağlı oluşmaz. Aynı zamanda genetik bir sorun da değildir. Meme gelişimi esnasında süt kanallarının kısalığı ile alakalı olarak oluşan bir durumdur.

Meme Başı Çöküklüğü ve Meme Başı Problemleri

Meme başının içeriye doğru göçük olması ciddi bir estetik sorunudur. Emzirmede de sorun yapacağından tıbbi bir tedavi de gerektirir. Meme başının büyük olması genetik veya meme gelişimi esnasında oluşan bir sorundur. Ameliyat ile düzelmesi zordur. Ama meme başının içeriye doğru kaçmış olması ameliyat ile tedavi edilebilir.

Ameliyat Nasıl Yapılır?

Ameliyat kısa ve basittir. Süt kanallarının kısalığından kaynaklanan bu durumda,süt kanalının hareket alanını genişleterek işlem yapılır. Bir yerde toparlanma veya kıvrılmış olması meme ucunun çökük olmasına neden olur. Bu süt kanalı rahatlatılır. Bu sayede uzama gerçekleşir ve meme başı da olması gereken seviyeye ulaşır.

Meme Başı Ameliyatı Emzirmeye Engel mi

Meme başına yapılan bu operasyon direk olarak süt kanalları ile ilgilidir. Bu yüzde ince bir çalışma yapılır. Fakat az da bir ihtimal olsa, süt kanalının zedelenmesi mümkündür. Bu yüzden ameliyata başlamadan önce bu riskler hastaya mutlaka bildirilmelidir. İhtimal azdır ama olması durumunda hastanın hazırlıklı olması gerekir.

Ameliyatsız Meme Başı Çöküklüğü Tedavisi

Ameliyat olmaktan çekinen ve ameliyat riskini göze almak istemeyen hastalarımız için ameliyatsız tedaviler mümkündür. Bunun en başında emzirme gelir. Çünkü bebek ilk zaman zorlansa da, emerek süt kanalını uzatır. Meme başı bu sayede uzar. Ameliyatın, tedavileri emzirme ile düzelmeyen kadınlarda yapılması uygundur. İlk tedavi emzirmekdir. Bu yüzden hastalarımıza ilk bunu tavsiye ederiz.

Meme Başında Hissizlik

Ameliyat olmuş bölgede hissizlik riski her zaman vardır. Bu yüzden her hastada olmasa da, bazı hastalarımızın meme başında hissizlik olabiliyor. Bu da vücut yapısı ve metobolizma ile alakalı bir durum. Rastlanma sıklığı çok azdır. Ama hiç olmaz da diyemeyiz.

Bazı hastalarda meme başı hissizliği 4-5 ay sonra kendiliğinden gider ,yani düzelir. Bazı hastalarda ise, bu süre bir yıla çıkabilir. Bazı hastalarda ise, ömür boyu bir hissizlik sorunu olabilir. Bu yüzden ilk olarak emzirme metodunun denenmesi en iyi tercih olacaktır.

Klinik ve Hastanemiz

1 Yorum

  • bergüzar

    merhaba hocam ve değerli ekibi sizlere öncellikle almanyadan kooooocaman selamlar

    ben burayla ilk kez bir arkadasım tavsiyesi üzerine görüşmeye gittim böyle bir tedavinin oldugundan dahi haberim yoktu hocamla önce bu sorunun ne oldugunu anllatı bana operasyon süreci gayet iyi geçti 2. günümüzde alışverişe dahi çıktım hocam olsun asistanlar olsun çok ilgililer sadece kliniğin kalabalı biraz fazla ve bu nedenle bekledik biraz 🙂

    sonuç olark ise bu sorundan kurtulmak ve öz güven patlaması yaşamak tarif edilemez. .

Bir cevap yazın