Labium Küçültme (Labioplasti)

Genital bölgede iç dudakların dış dudaklardan çok az taşması normal bir görünüm kabul edilir. Ancak bazı kadınlarda çeşitli nedenlere bağlı olarak iç dudaklarda daha fazla taşma ve sarkık bir görüntü ortaya çıkabiliyor. Çok sayıda doğum yapmak ya da genetik faktörler iç dudak sarkmasını beraberinde getirebiliyor. Ancak bu durum kadınların cinsel yaşantılarında da bazı sıkıntılar yaşamasına neden olabiliyor. Partnerlerine karşı özgüvenlerini yitirmeleri, çıplak kalamamak gibi sorunların yanı sıra mayo giyememe ya da dar pantolonlar giyememe gibi sorunlar da yaşanabiliyor. Tüm bunların yanı sıra öksürme ya da hapşırma gibi durumlarda idrar kaçırma sorunu da yaşanabiliyor. Bu sorunların tamamını ortadan kaldıran yöntem ise labium küçültme ameliyatı oluyor. Son derece kolay bir şekilde yapılabilen bu ameliyatla sarkık olan iç dudakların küçültülmesi mümkün.

Labioplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Labium küçültme ameliyatı son derece kolay bir şekilde gerçekleştirilen ve kısa sürede tamamlanan bir ameliyattır. Genellikle lokal anestezi uygulanarak hastanın belden aşağısının uyuşması sağlanır. Ancak bazı hastalarda genel anestezi uygulaması da tercih edilebilir. Yeterli uyuşma elde edildikten sonra dış dudaklardan iç dudakların fazla sarkmayacağı şekilde, fazla olan dudak dokusu kesi uygulanarak çıkarılır. Bu işlem esnasında sadece bir küçülme elde edilmesi hedeflenmez, aynı zamanda daha düzgün konturlara sahip bir iç dudak görünümü hedeflenmektedir. Bu nedenle dokudaki sarkmanın durumuna bağlı olarak fazla olan dokunun iç dudağın hangi bölgelerinden çıkarılacağı hastanın durumuna göre değişmektedir. Fazla doku kesi yoluyla çıkarıldıktan sonra ciltte kendiliğinden eriyen dikiş ipleri kullanılarak dikiş uygulaması yapılır ve ameliyat tamamlanır. Tüm bu estetik müdahale yaklaşık yarım saat sürmektedir.

Ameliyat çok acı verir mi?

Anestezi uygulaması ile yapılan bir ameliyattır. Hasta acı hissetmez.

Ameliyat ağrı yapar mı?

Çok hafif bir ağrı olabilir ancak ağrı kesici ilaç kullanımı ile kontrol altına alınmaktadır.

Ameliyatta kaç mm doku çıkarılır?

Hastanın durumuna ve sarkma oranına göre değişmektedir.

Ameliyat hastanede kalmayı gerektirir mi?

Hayır. Aynı gün taburcu olabilirsiniz.

Ameliyattan sonra banyo yapılabilir mi?

Yaklaşık 48 saat sonrasında banyo yapabilirsiniz.

Herkes labium küçültme ameliyatı olabilir mi?

Ameliyata ve anesteziye engel bir durumu olmayan herkes bu ameliyattan faydalanabilir.

Ameliyat için uygun zaman nedir?

Dilediğiniz zaman ameliyat yapılabilir.

Ameliyat için yaş sınırı var mı?

18 yaşın ardından her yaşta bu operasyon yapılabilmektedir.

Ameliyat tekrarlanabilir mi?

Elbette, yeniden sarkma meydana gelmesi halinde tekrarlanabilir.

Labium Küçültme Ameliyatı Kimlere Yapılır?

Labium yani iç dudak bölgesinde gevşeme, sarkma ya da büyüme meydana gelmiş olan kişiler labioplasti ameliyatından faydalanabilir. Genellikle birkaç normal doğum yapmış olan kadınların büyük bölümünde bu sorun yaşanmaktadır. Aynı zamanda çok zayıf olan kişiler de iç dudakların, dış dudaklardan daha uzun ve daha sarkık olması şikayetinde bulunur. Elbette genetik faktörlere bağlı olarak bu sorunun ortaya çıkması halinde de labium küçültme estetiği yapılabilmektedir. Labium görünümünden şikayetçi olanlar ya da öksürme, hapşırma gibi reflekslerde idrar kaçırma sorunu yaşayanlar da labioplasti ameliyatından faydalanabilmektedir.

Neden İsveç Klinik?

İlk İletişim

Size özel atanan Estetik Maker’ınız ile nasıl bir süreç geçireceğiniz konusunda detaylı bilgi alarak sizin için en doğru olabilecek operasyon değerlendirme testine yapıyoruz.

Planlama & Rezervasyon

Burun estetiği hakkında resimlerinizin incelenip planlamanız yapıldıktan sonra ücretsiz randevu alarak doktorumuz ve Estetik Maker’ınızla ön görüşme yapıyor sonuca birlikte karar veriyoruz.

Estetik Maker

Beklentilerinizi dinleyerek size nasıl çözüm üretebileceğimizi Estetik Maker’larımız doktorlarımızla görüşerek konu hakkında sizi bilgilendiriyor ve tüm sürecinizi yönetiyoruz.

İsveç Tekniği

İsveç bilim adamlarının keşfettiği kişiye özel burun estetiği için özel hesaplamalar ile doğal ve en doğru sonucu yakalayarak operasyon süresini kısaltmayı hedeflemektedir.

Labium Küçültme Ameliyatı Fiyatı

Labioplasti ameliyatı için hastanın doku durumunun önemli olduğunu söylemek mümkün. Sarkma ile birlikte şekil bozukluğunun da meydana gelmesi ameliyatta farklı tekniklerin kullanılmasını zorunlu kılabilmektedir. Bu nedenle labium küçültme ameliyatı fiyatı noktasında tek bir rakamdan söz etmek yanıltıcı olabilir. Hastanın durumuna bağlı olarak labium küçültme ameliyatı fiyatı değişebilmektedir. Kliniğimizi arayarak muayene için randevu talep edebilirsiniz. Muayene sonrasında size ameliyat fiyatı bildirilecektir.

Labium Küçültme Ameliyatından Sonra İyileşme Süreci

Ameliyat sonrasında hastalar son derece konforlu bir iyileşme süreci yaşamaktadır. Ameliyattan yaklaşık 2 ila 3 saat sonrasında hasta taburcu olabilmekte ve evine gidebilmektedir. Anestezi yapıldığından o gün hastanın evde dinlenmesi önerilir. İyileşme sürecinde en önemli unsur hijyen olmaktadır. Hastanın ameliyat bölgesinin hijyenine maksimum dikkat etmesi gerekmektedir. Özellikle tuvalet sonrasında Bölgenin hijyenik bir şekilde temizlenmesi gerekir. İyileşme sürecinde dikkat edilmesi gereken bir diğer husus da cinsel perhizdir. Cinsel ilişki girişimi dikişlerin atmasına, kanamaya ve aynı zamanda enfeksiyon gelişmesine sebebiyet verebilir. Bu nedenle hekim tarafından belirtilen süre çerçevesinde cinsel perhiz uygulamak gerekmektedir. İç çamaşırının günlük olarak değiştirilmesi ve aynı zamanda birkaç gün boyunca hijyenik ped kullanımı da gerekmektedir. Tüm bunlara dikkat edilmesi durumunda iyileşme süreci gayet rahat bir şekilde geride bırakılabilir.

Labium Küçültme Ameliyatı ve Kombine Ameliyatlar

Vajina bölgesinde hastanın tek şikayeti iç dudaklarda büyüme ve sarkma meydana gelmesi olmayabilir. Bu durumda labiolasti ameliyatı ile birlikte kombine ameliyatlar ya da medikal estetik uygulamalar da yapılabilmektedir. Örneğin dış dudak bölgesine dolgunlaştırma uygulaması yapılabilmektedir. Dış dudak dolgunlaştırma çoğu zaman iç dudakların görünümünü de azalttığından daha az doku alınması ile labium küçültme ameliyatı tamamlanabilmektedir. labioplasti ile kombine şekilde yapılabilen ameliyatlardan bir diğer de vajina daraltma estetiğidir. Tek bir ameliyat ile vajinada daralma ve beraberinde labiumda küçülme elde edilebilmektedir. Hasta tek bir iyileşme dönemi ile bu iki sıkıntıdan kolaylıkla kurtulabilir.

Labioplasti Sonrasında İyileşme Neden Hızlı Olur?
İç dudak dokusu kanlanmanın bol olduğu bir yapıya sahiptir. Dokuda kanlanma ne kadar bol olursa, yara ve kesik iyileşmeleri de o denli hızlı olmaktadır. Dokunun hafif nemli olması da iyileşmeyi hızlandıran faktörler arasında bulunmaktadır. İyileşmeyi geciktirebilecek en önemli unsur enfeksiyon olduğundan hastaların hijyene dikkat etmeleri büyük önem taşır.

Labium Küçültme Ameliyatı Riskleri
Her ameliyat gibi labium küçültme ameliyatı da bazı riskler içermektedir. Bu risklerin gerçekleşme olasılığı her ne kadar son derece düşük olsa da anesteziden ya da ameliyattan kaynaklı olarak risklerin mevcut olduğunu da bilmek gerekir. Dokularda iyileşme döneminde meydana gelen değişimden kaynaklı olarak asimetrik dudak görünümü oluşabilir. Aynı zamanda sinirlerde kalıcı hasar meydana gelmesine bağlı olarak cinsel zevkte azalma ortaya çıkabilir. Labium küçültme ameliyatının bir diğer riski de dikişlerin henüz yara iyileşmeden açılmasıdır. Bu duruma yeniden dikiş uygulaması ve pansuman uygulaması yapılabilir.

Sıkça Sorulan Sorular

Ameliyat sonucu kalıcı mıdır?

Evet. Ancak doğum yapma ya da yaşın ilerlemesiyle birlikte yeniden sarkma olma ihtimali de vardır.

Ameliyatından sonra spor yapılabilir mi?

Bir hafta sonrasında her türlü spor aktivitesi yapılabilir.

Nefes almada problem yaşar mıyım?

İşlem gerçekleştirildikten sonra iyileşme süreci içerisinde ağızdan nefes alınması gerekir. Sonrasında nefes alışınızda herhangi bir düzensizlik ya da zorluk olmaz.

Ameliyattan sonra denize girilir mi?

Hijyen açısından bir hafta denize ya da havuza girilmemesi gerekir.

Ameliyat cinsel perhiz gerektirir mi?

2 ila 3 hafta cinsel perhiz yapılması gerekir. Sonrasında cinsel yaşantıya geri dönülebilir.

Ameliyat olduğum bakınca anlaşılır mı?

Hayır. Ameliyat olunduğu ancak hekim tarafından anlaşılabilir.

Ameliyat iz bırakır mı?

İç dudak dokusu dikiş izinin kısa sürede kaybolduğu bir yapıdadır.

Ameliyatı sonrasında ped kullanımı gerekir mi?

Birkaç gün ped kullanımı hastayı rahatlatmaktadır.

Ameliyattan sonra ilaç kullanmak gerekir mi?

Enfeksiyon riskini ortadan kaldırmak için antibiyotik kullanımı gerekebilir.

Ameliyattan sonra ne zaman işe gidebilirim?

Ameliyattan sonraki gün işe gidebilirsiniz.

Ameliyattan sonra dikişler ne zaman düşer?

Yaklaşık 2 hafta sonra dikişler erimeye başlar. 3 hafta dolduğunda tamamen düşmüş olur.

Ameliyat şişmeye neden olur mu?

Hafif bir şişlik oluşabilir. Yaklaşık 3 hafta sonrasında şişlik tamamen yok olur.

Aameliyattan sonra otururken rahatsız olur muyum?

Sadece birkaç gün dikkatli oturup kalkmanız gerekebilir.

Ameliyattan sonra bisiklet kullanabilir miyim?

Bir süre bisiklet kullanmanız yasaklanabilir. Hekiminiz özel tavsiyede bulunacaktır.

Ameliyat renk değişimine neden olur mu?

Hayır. İlk günlerde meydana gelen renk değişimi kısa sürede normal ten rengine döner.

Ameliyatsız labium küçültme mümkün mü?

Sarkan dokunun çıkarılması gerektiğinden cerrahi operasyon gerekir.

Hamilelikte labium küçültme ameliyatı yapılır mı?

Gebelik ve emzirme döneminde yapılamaz.

Doğumdan sonra ne zaman labioplasti ameliyatı olunur?

Doğumdan 1 yıl sonra ameliyat olabilirsiniz.

Bir cevap yazın