Kol Liposuction

Kol bölgesi sarkma ve yağlanmaya müsait bir dokuya sahip olduğundan çok sayıda kişi yarasa kol ya da sarkık kol problemini yaşıyor. Pek çok farklı teknik ile koldaki faza yağdan kurtulmak mümkün olabiliyor. Bu tekniklerden biri de kol liposuction işlemidir. Koldaki görüntü bozukluğunu yok etmek ve fazla yağı almak amacıyla gerçekleştirilen kol liposuction işlemi hasta açısından gayet konforlu bir süreç eşliğinde gerçekleştirilebilmektedir.

Kol Liposuction Ne Zaman Uygulanır?

Kol bölgesinde meydana gelen yağlanma maalesef kurtulması en zor yağlanma çeşitlerinden biridir. Çeşitli kol egzersizleri ile yağlanmanın azaltılması mümkün olabilir. Fakat fazla yağın tamamen ortadan kaldırılması egzersiz ile pek mümkün olmaz. İşte bu noktada devreye kol liposuztion işlemi girmektedir. Kol derisi altındaki yağın vücuttan çıkarılması şeklinde uygulanan kol liposuction işleminin ardından daha sıkı ve estetik açıdan daha güzel görünen bir kol görünümü elde edilebilir.

Kol Liposuction Öncesi
Uygulama öncesinde hastanın Aspirin gibi kan sulandırma özelliği olan ilaçları almaması gerekir. Aynı zamanda uygulamadan 10 gün önce sigara kullanımının durdurulması da önemli bir husustur. Hastanın farklı bir duruma bağlı olarak kullandığı ilaçlar varsa, bu ilaçlar hakkında hekimi bilgilendirmesi ve uygulama öncesinde mutlaka ilaçların kullanımına dair hekime danışması gerekmektedir. Kol liposuction öncesinde hastanın beklentilerinin de netleştirilmesi gerekir. Beklentilerin sağlıklı bir şekilde hekim ile görüşülerek netleştirilmesinde fayda olacaktır.

İşlem ağrı yapar mı?

Çok hafif bir ağrı hissedilebilir ancak bu durumda ağrı kesici ilaç alınabilir.

Kol liposuction tekrarlanabilir mi?

Gerek görüldüğünde yeniden uygulanabilir.

İşlemin sonucu ne zaman görünür?

Uygulama tamamlandığında hemen sonucu görebilirsiniz.

İşlem sonrasında ne zaman işe gidebilirim?

Birkaç gün sonra iş hayatınıza dönebilirsiniz.

İşlem acıtır mı?

Lokal anestezi uygulandığından işlem sırasında acı hissedilmez.

Bu işlem hangi yaşta yapılabilir?

18 yaşından sonra istenen her yaşta yapılabilir.

Herkes yaptırabilir mi?

Elbette. Anesteziye engel bir durumun olmaması halinde, dileyen herkes bu uygulamadan faydalanabilir.

Kimlere yapılamaz?

Anesteziye engel bir durumu olanlar, kol bölgesinde iltihabi bir sorun ya da cilt problemi yaşayanlar kol liposuction yaptıramaz.

Hamileler kol liposuction yaptırabilir mi?

Hayır. Gebelik ve emzirme döneminde işlem yapılamaz.

Kol Liposuction ve Kol Germe Ameliyatı

Kollardaki yağlanma bazen deri sarkmaları ile birlikte de ortaya çıkabiliyor. Halk arasında yarasa kol görünümü olarak adlandırılan fazla yağlanmaya eşlik eden sarkma görüntüsü durumunda liposuction uygulaması ile birlikte kol germe ameliyatının yapılması da gerekebilir. Çünkü üst kol bölgesindeki fazla yağ çıkarıldığında derideki sarkık görüntü artacaktır. Bu nedenle fazla derinin de kesi uygulanarak çıkarılması ve kola fit bir duruş kazandırılması gerekir. Kombine şekilde uygulanan kol liposuction ile kol germe ameliyatı bu görünümü elde etmeyi sağlar. Hangi durumda bu iki müdahalenin birlikte gerçekleştirilmesi gerektiğine hekim tarafından yapılan muayene sonrasında karar verilir.

Kol Liposuction Fiyatı

Kol bölgesine uygulanan yağ alma yani liposuction işleminin fiyatı hastaya göre değişkenlik göstermektedir. Hastanın kol bölgesinde mevcut yağ tabakasının kalınlığı, yağ dokusunun durumu ve ne kadar yağ alınması gerektiği gibi hususlara bağlı olarak kol liposuction fiyatı da farklılaşabilmektedir. Bu nedenle sizlere net bir fiyat bilgisi vermek yanıltıcı olacaktır. Kliniğimizi arayarak randevu alabilir ve muayene sonrasında kol liposuction fiyatı bilgisi alabilirsiniz.

Kol Liposuction Nasıl Uygulanır?

Cilt altında depolanan fazla yağın çıkarılması amacıyla gerçekleştirilen kol liposuction işlemi, klasik liposuction işleminden çok farklı değildir. Deriye uygulanan milimetrik deliklerden yağ tabakasına ulaşılır ve fazla yağ çıkarılır. Bu işlem vaser liposuction tekniği ile de gerçekleştirilebilmektedir. Vaser kol liposuction işleminde deri altındaki yağ tabakası özel bir işlemle eritilerek sıvı bir form kazanması sağlanır. Ardından sıvı form alan yağ emilerek dışarı çıkarılır. Son derece düzgün bir şekilde yağ azaltılması sağlandığından kolun estetik görünümünde de bir bozulma meydana gelmez. Bu uygulama genellikle lokal anestezi işleminin ardından uygulanır. Anestezi sayesinde kol bölgesi uyuşturulur ve hasta işlem esnasında herhangi bir ağrı ya da sızı hissetmez. Uygulama ameliyathane koşullarında gerçekleştirilmektedir. Steril bir ortamda yapılan kol liposuction işlemi sonrasında hastanın günlük yaşantısına dönmesi kısa sürede gerçekleşir. Milimetrik deliklerden yağın dışarı çıkarılmasının ardından üst kol bölgesinde belirgin bir incelme de meydana gelmektedir. Estetik açıdan güzel ve formunda bir kol görünümü için bu işlemden faydalanmak mümkün. İşlem kol bölgesindeki fazla yağ oranına bağlı olarak farklı sürelerde tamamlanabilir. Ancak genellikle 1 saat içerisinde her iki kola da liposuction uygulaması yapılabilmektedir ve işlem tamamlanır. Ancak liposuction işlemi ile birlikte kombine uygulamaların da yapılması gerektiğinde uygulama süresi uzayacaktır.

Kol Liposuction Riskleri

Her medikal estetik müdahale gibi kol liposuction işlemi de kendi içerisinde bazı riskleri barındırmaktadır. Öncelikle anestezi ile birlikte uygulandığından anestezinin beraberinde getirdiği riskler kol liposuction işleminde de geçerli olmaktadır. Bunun yanı sıra kanama ve hematom riski de mevcuttur. Enfeksiyon ve emboli kol liposuction uygulamasının beraberinde getirebileceği riskler arasında yer almaktadır.

Kol Liposuction Sonrası İyileşme Süreci

Uygulama klinik istirahat gerektirmediği için gayet konforlu bir iyileşme süresi sunar. Liposuction işleminden sonra hemen taburcu olabilir ve evinize gidebilirsiniz. Ancak evde 1 gün dinlenmeniz önerilir. Hekim tarafından belirtilen süre içerisinde ağırlık kaldırmamalı ve kollarınızı çok fazla kullanmamalısınız. Ayrıca uygulama sonrasında cildin daha hızlı toparlanabilmesi için bir süre kol korsesi kullanmanız da gerekebilir. Kol korsesi kullanımı genellikle bir hafta sürer. Ancak doktorun gerekli görmesi halinde 15 güne kadar korse kullanım süresi uzatılabilmektedir. Bu süre boyunca cilde açılan milimetrik deliklerin hijyenine dikkat edilmesi gerekir. Enfeksiyon riskinin oluşmaması için bu bölge temiz tutulmalıdır. Ayrıca belirli periyotlar halinde deliklerin olduğu bölgeye pansuman yapılması da gerekebilir. Bu bölgeyi yaklaşık 10 gün güneş ışığından korumanız da iyileşme sürecinde dikkat etmeniz gereken hususlar arasında yer alıyor.

Sıkça Sorulan Sorular

Kol liposuction kol estetiğitle birlikte yapılır mı?

Evet. Kombine şekilde bu uygulama yapılabilir.

İşlem sonrası yağlanma olur mu?

Hastanın kilo alması durumunda kol bölgesinde de yağlanma olacaktır.

Bu İşlemde ne kadar yağ alınır?

Hastanın kolundaki yağ dokusuna göre değişmektedir.

İşlem sonrası ne zaman banyo yapılabilir?

Uygulamanın üzerinden 3 gün geçtikten sonra banyo yapabilirsiniz.

Bu işlem hastanede yatmayı gerektirir mi?

Hayır. Aynı gün taburcu olabilirsiniz.

İşlem dalgalı görüntüye neden olur mu?

Hayır. İşlem sırasında düzgün cilt görünümü korunur.

İşlem zararlı mıdır?

FDA tarafından onaylanmış, gayet güvenli bir işlemdir.

Yan etkisi var mı?

Herhangi bir yan etkisi yoktur.

İşlem kol kasını arttırır mı?

Kol kaslarına müdahale edilmez. Kaslarda artış ya da azalmaya neden olmaz.

Kol liposuction iz bırakır mı?

Milimetrik deliklerde çok hafif iz kalabilir.

Kol liposuction morarmaya neden olur mu?

Çok hafif bir morarma meydana gelebilir. Ancak kısa sürede kendiliğinden geçer.

Kol liposuction enfeksiyon riski var mı?

Evet, ancak antibiyotik kullanımı ile bu risk ortadan kaldırılabilir.

Kol liposuction sonrası korse kullanılır mı?

Evet. Kol korsesi ya da bandaj kullanımı gerekir.

Kol liposuction sonrası kol hareketleri sınırlanmalı mı?

Sadece iyileşme sürecinde bazı kol hareketleri yasaklanabilir.

Kol liposuction zayıflama döneminde yapılır mı?

Diyetin sona ermesinin ardından uygulamanın yapılması önerilir.

İşlem hangi teknikle uygulanır?

Lazer liposuction, vaser liposuction teknikleri tercih edilebilir.

Bu uygulamanın alternatifi var mıdır?

Soğuk lipoliz ya da kol germe ameliyatı alternatif teknikler olarak sıralanabilir.

İşlem sonrası denize girilebilir mi?

Uygulamadan sonra bir hafta denize ya da havuza girilmemesi gerekir.

Bir cevap yazın