Kaş Ekimi

Toplumda bazı hallerde yaşla bağlantısı olmadan da, çoğu kişinin muzdarip olduğu kaş dökülmesi önemli bir sorun haline gelebilir. Bunun nedenleri hakkında net bilgiler bulunmamaktadır. Çoğunlukla kaş kıllarının köklerinde meydana gelen hasarın bunda etkili olduğu düşünülür. Bu etkenin dışında saçkıran, guatr gibi rahatsızlıklarda kaş dökülmesine yol açabilir. Bu herkes için estetik bir problemdir. Çünkü yüz hatlarının görünümünü direkt olarak etkiler. Bu yüzden kaş kalemi kullanımı gibi yollara başvurulur. Ancak bu kesin bir çözüm değildir.

Yaralanma, yanık, hastalık gibi etkenler yüzünden kaşları tamamen dökülmüş olan kişiler başta olmak üzere, kaş dökülmesi estetik bir sorun haline gelmiş herkes için en iyi çözüm yolu kaş ekimi yapılmasıdır. Bu uygulama hem kaş dökülmesine, hem de kaşlardaki seyrelmeye çözüm olur. Kaş ekimi saç ekimi sırasında kullanılan FUE tekniği sayesinde başarılı bir şekilde yapılabilir. Kişinin ense kısmında saçları bulunuyorsa, kaş ekimi yapılmasında sorun yaşanmaz. Kalıcı ve doğal bir görünümü olan kaşlar başarılı bir şekilde oluşturulabilir. Kaş ekimi sayesinde kişinin dış görünümü düzeltilmiş olur, aynı zamanda kişiye ruhsal olarak destek olacak bir işlem yapılmış olur.

Kaş ekimi nasıl yapılır?

Kaş bölgesi lokal anestezik ilaçlar kullanılarak uyuşturulur. Bu alana lateral slit yardımıyla mikro kanallar açılır. Bu kanallara tek tek ekim işlemi yapılır. Bu alana ekilecek kökler 0,6-0,7 mm lik aletlerle alınarak, fazla bekletilmeden aynı çaptaki iğnelerle ciltte kesi yapılmadan ekilir. Bu aşamada kökler fazla bekletilmeden uygulandığından, kök ölümü gerçekleşmez. Ekim için kullanılan uçları ince olması işlem sonrasında iz kalmasına engel olur. Kaşların şeklini ve ekim sıklığını kişinin kendisi belirlemelidir. Yapılan işlemde önemli olan köklerin tek tek ekilmesi ve ekim açısıdır. Kaş ekiminde kökler 25-30 derecelik açılarla ekilmelidir. Bundan geniş olduğunda, kaşlar dik çıkacağından kişilere rahatsızlık verecektir. Bu nedenle işleminizi bir uzmanın yapmasında fayda vardır. Kaşlarda genellikle 300-600 arası kök ekilerek olumlu neticeler alınmaktadır. Kaş ekimi sırasında kullanılacak teknik kişideki kaş kaybına, bunun sebeplerine göre değerlendirilir. Genellikle FUE yöntemiyle başarılı sonuçlar alınır.

Cımbızla aldığım kaşlar ekimde kullanılabilir mi?

Dağınık bölgede çıkan kaş kökleri kullanılabilir.

Ekilen kaşlar ileride boyanabilir mi?

Elbette. İyileşme sonrası boyama yapılabilir.

Dik çıkan kaşlara eğim verilebilir mi?

Bu teknikle kaşlara istenen eğim de kazandırılabilir.

Piercing nedeniyle dökülen kaşlara ekim yapılabilir mi?

Evet yapılabilir.

Enseden alınan kıllar kaşa ekildiğinde çok uzamaz mı?

Arada kısaltmak gerekir.

Kaşımın yoğunluğundan memnunum. Şeklini değiştirmek için bu yöntem uygulanır mı?

Evet. Aynı kökleri kullanarak kaşa şekil verebiliriz.

Kaş ekiminde enfeksiyon riski nedir?

İşlem steril ortamda yapılmaktadır. İşlem sonrasında hijyen kurallarına dikkat edilirse enfeksiyon oluşmaz.

Yaptırdığım kaş konturunun rengi değişti. Kapatmak için ekim yapılabilir mi?

Evet, kaş ekimi ile kontur izleri kapatılabilir.

İstediğim herhangi bir kaş şeklini seçebilir miyim?

Evet. Hasta istediği kaş şeklini ekim öncesi seçebilir.

Ekilen kaşlarda ne gibi değişimler meydana gelebilir?

Ekilen kaşlarda ilk seansın ardından bir miktar dökülme meydana gelebilir. Ancak dökülme sonrasında yeniden kaş çıkacaktır. İlk ekim seansının ardından zayıf ve ince kaş telleri görebilirsiniz. Bu da son derece normal bir durumdur. Zamanla kalınlaşma meydana gelecek ve daha kalın kaş tellerine sahip olabileceksiniz. Konuya dair en çok merak edilen hususlardan biri de ekim yapılan kaşlarda beyazlaşma meydana gelip gelmediği olmaktadır. Kaş ekiminden kaynaklanan bir beyazlama olmaz. Ancak yaşın ilerlemesiyle birlikte saçlarda ve vücudun diğer bölgelerinde yer alan kıllarda beyazlama olmaya başladığında, ekim yapılan kaşlarda da beyazlama olabilir. Merak edilen bir diğer husus da beyazlama olan kaşların renginin değiştirilip değiştirilemeyeceği olmaktadır. Maalesef kaş ekimi yöntemi ile beyazlayan kaşlar yeniden eski rengine kavuşturulamaz.

Kaş ekimi hangi sorunları düzeltebilir?

Kaş ekimi sadece dökülen kaşların yeniden oluşturulmasını değil, bu bölgedeki dikiş izlerini, yara izini ve ameliyat sonrası kalan izlerin düzeltilmesinde destekleyici bir uygulamadır. Kaşlar uygulamadan önce incelenerek, sıklığı uzmanlarca değerlendirilir. Bu bölgedeki kalıcı izleri gizleyecek sıklıkta kaş ekimi yapılabilir. Kaş kılları izlerin dışarıdan görünmesine engel olabilir.

Kaş ekimi başarısı nasıl değerlendirilir

Öncelikle kişinin istediği kaş şekli, önceden sahip olduğu kaş şekline uyum sağlamalıdır. Kalınlığı ve saç yapısına uygun bir talep olmalıdır. Saçları seyrek olan bir kişiye gür kaşlar, gür saçları olan bir kişiye seyrek kaşlar çok hoş bir görünüm vermez. Bu yüzden kaş ekimi öncesinde bu değerlendirmeler itinayla yapılmalıdır. Kişinin yüzüne uygun, kalınlığı, kıllarının sıklığı ve kaş çizgisinin duruşu en uygun bir kaş modeli belirlenmelidir. Bu değerlendirmeler uzman doktor ve kişiyle birlikte yapılmalı, uygulama sonrasındaki kaş görünümü bilgisayar ortamında görüntülenmelidir.

Ayrıca kaş ekimi uygulamasında enseden alınan saç kökleri kullanıldığı için, daha sonradan kaşlardaki kıllar uzayacaktır. Bunlarında belirli zamanlarda kısaltılması gerekecektir. Bu süre ortalama haftada bir olacak şekilde ayarlanmalıdır.

Kaş ekiminden sonra nelere dikkat edilmeli?

Kaş ekimi işlemi tamamlandıktan sonra en çok dikkat edilmesi gereken husus hijyendir. Steril ortamda gerçekleştirilen kaş ekiminin ardından ekim yapılan bölgenin korunması gerekir. Bir süre su ile temas etmemesi gerektiğinden bu bölgenin yıkanmaması ve ıslatılmaması lazım. Hekim tarafından bu süre hastaya bildirilmektedir.

Kaşların ekim sonrasında tamamen net sonuca ulaşana dek boyanmaması da dikkat edilmesi gereken hususlar arasında yer alır. Bu süre sonunda kaşların boyanmasında bir sakınca olmayacaktır. İlk zaman ekimi yapılan kaşlar zayıf ve ince çıkabilir. Fakat bir süre sonra ideal kalınlığa ulaşacaktır. Seansın ardından birkaç gün krem, losyon ve benzeri kozmetik malzemelerin kullanılmaması da önem verilmesi gereken unsurlar arasında yer alır.

Sıkça Sorulan Sorular

Kaş ekimi sırasında acı hissedilir mi?

Kaş ekimi sırasında lokal anestezi yapıldığı için, acısız ve ağrısız bir işlem olduğu söylenebilir. Bu uygulama sırasında Fue tekniği de kullanıldığından, herhangi bir bölgede kesi de yapılmaz. Ancak kaş ekimi deneyim gerektiren bir uygulamadır.

Fue tekniği kullanılırsa iz kalır mı?

Fue tekniği ile yapılan kaş ekiminde kıl kökleri tek tek alındığı için herhangi bir şekilde iz kalmaz. Bu yüzden kaş ekiminde Fue tekniği daha fazla tercih edilir. Saçlar kazıtılsa bile ensede yani kış köklerinin alındığı yerde iz olmaz. Uygulamanın sonrasında kalan beyaz noktacıklarda bir süre sonra kaybolmaya başlar.

İşlemi yaptırmak isteyen kişiler kimlerdir?

Kaş ekimi için en fazla kadınlar başvuruda bulunuyor. Bunda kalın kaş modasının gelmesi, aynı zamanda kaşların alınması yüzünden giderek seyrekleşmesi etkili olmaktadır. Bunun dışında herhangi bir travma sonucunda kaşları dökülenler, kaşlarını şekillendirmek isteyen sanatçılarda kaş ekimi için başvuranlar arasındadır.

Kaş şekli nasıl belirlenir?

Kaş şeklinin nasıl olacağı konusunda hasta ve doktor birlikte karar alır. Kaşların anatomik formuna uygun bir şekilde yeni kaş şekli belirlenir. Herkeste farklı bir kaş şekli bulunmaktadır. Ayrıca herkesin yüz yapısına yakışan bir kaş şekli de vardır. Bu nedenle hastanın isteği doğrultusunda olabildiğince kaşların şeklinde değişiklik yapılabilir.

Sonrasında kaşların kısaltılması gerekir mi?

Kaş ekiminden sonra kaşların formuna ulaşması 7-8 ayı bulmaktadır. Ama hastaların bilmesi gereken en önemli detay kaşlara ekilen kıl köklerin enseden alınması nedeniyle uzama göstereceğidir. Aynen ensedeki saçların uzaması gibi kaşlarda uzayacaktır. Bu yüzden belirli aralıklarla kaşların kısaltılması gerekir.

Alınan sonuçlar doğal olur mu?

Hastalara yapılan kaş ekimi normalde fark edilmez. Ancak kaş ekiminin uzman bir ekip tarafından yapılmış olması gerekir. Bu alanda deneyimli bir estetik cerrah tarafından yapılması önemlidir.

Kalıcı olur mu, tekrarlanması gerekir mi?

Kaş ekimi yapıldıktan sonra kaşlarda dökülme olmaz. Ancak hasta talep ederse, ekimden sonraki yıl kaşların sıkılaştırılması için bir işlem daha yapılabilir. Ancak kaş yoğunluğunun da belli bir oranı vardır. Çünkü cilt fazla kıl naklini kaldıramaz.

Kaşlar küser mi?

Ekim sonrası kıl köklerinin küsme olasılığı bulunmaktadır. Böyle bir sorunda hastaya yeniden kaş ekimi yapılabilir. Ancak kaşların şekillendirilmesi sonucunda, oluşan küsme sorunu bir problem yaratmaz.

Bir seansta biter mi?

Kaş ekimi kıl köklerinin alınması, kanalların açılması ve kıl köklerinin kaşlara nakledilmesi ile tamamlanır. Bu işlemler yaklaşık 2 saat içinde tamamlanır. Özel bir durum olmazsa kaş ekimi tek seansta bitirilir.

Hangi yöntem kullanılır?

Kaş ekimi için kullanabilecek iki farklı yöntem bulunmaktadır. Bunlardan biri Fut tekniği, diğeri ise Fue tekniğidir. Fue tekniğinde kıl kökleri tek tek toplanırken, Fut tekniğinde kıl köklerinin alınacağı bölgeden kesi yapılarak kıl kökleri şerit halinde çıkarılır. Bu yüzden Fue tekniği kaş ekimi için daha konforlu olarak kabul edilir. Bu yüzden kaş ekimi için tercih Fue tekniğidir.

Fue tekniğinin dezavantajı var mı?

Fue tekniği ile yapılan kaş ekiminin süresi biraz daha uzun olur. Ancak kaş ekiminin ortalama süresi 1-2 saat olarak kabul edilirse, Fue tekniğinde süre sadece 15-20 dakika uzar. Bu yüzden avantajlarının yanında bu süre pekte dezavantaj olarak görülmez.

İşlemi yaptırma kararı nasıl alınıyor?

Kaş ekimi yaptırma kararı kişinin kendi isteği doğrultusunda alınır. Kişi kaş ekimi yaptırmaya kendi karar verir. Bu konuda uzmanlarla görüşerek bu uygulamayı yaptırabilir.

İşlemin ardından kaşların formunu bulması ne zaman olur?

Kaş ekimi yapıldıktan sonra kaşlardaki uzama 3 ay kadar sonra başlar. Kaşların doğal formuna girmesi, yeterince uzaması 7-8 ay sonra gerçekleşir.

Kıl kökleri her bölgeden alınabilir mi?

Kaş ekimi için kullanılacak kıl köklerinin yumuşak ve ince olması gerekir. Bu özelliklere sahip olan bölge ise ensedir. Ense bölgesinde çıkan kıllar kaşlarla uyum sağladığı için ekim sırasında kıl kökleri buradan alınır. Diğer alanlardaki kıl kökleri sert ve kalın olacağı için kaşlar için uygun olmaz. Ekildiği zaman doğal görünüm elde edilemez. Kaşlar sert ve kalın olur.

Sonra kaşların uzama hızı aynı mı olur?

Kaş ekimin ardından yaklaşık bir yıl içinde kaşlar doğal formuna ulaşmaya başlar. Bu zamandan sonra kaşlardaki uzama daha fazla olur. Ekimin ikinci yılından itibaren ise, uzama hızı biraz yavaşlamaya başlar.

Kıl köklerinin sıklığı ne kadar olur?

Kaşlardaki kıl köklerinin yoğunluğu belli oranda olur. Bu yüzden kaş ekimi sırasında cm2 ye ortalama 60-60 tane kıl kökü ekilebilir. Bu yüzden kaşların yoğunluğu belli oranda olur. Kişinin daha yoğun bir kaş formu talep etmesi halinde, sonradan sıkılaştırma işlemi yapılabilir. Bunun içinde en az 1 yıl geçmesi gerekir.

İnceltilen kaşları kalınlaştırmak içinde yeniden yapılır mı?

Kalın kaş modasından sonra inceltilmiş olan kaşların bir süre sonra yeniden kalınlaştırılması istenirse, kaş ekimi tekrar yapılabilir. Bunda herhangi bir sorun olmaz.

Nerede yapılmalı?

Kaş ekimi kolay bir işlem gibi görünse de, hastane ortamında, uzman bir plastik cerrah ve hemşirelerin eşliğinde yapılmalıdır.

1 Yorum

  • Merhaba
    Kas ekimi yaptırmak istiyorum. Kaslarım universite zamanında dokuldu (hiç yok diyebilirim) bir çok.kez dövme yaptırdım artık cilt kabul etmemeye başladı renk tutmaz oldu en.son microblading yaptırdım ondan da memnun kalmadım. Kas kalemi ve boyalarla şekil verebiliyorum. Bu teknik gerçekten benim kaslarımda olumlu sonuç verir mi? Fiyatlandırma ve teknik ile.ilgili bilgi rica ediyorum. Tesekkurimle.

Bir cevap yazın