[fc id=’2′ align=’left’][/fc]

FUE Saç Ekimi Tekniği

FUE Saç Ekimi Tekniği

Giderek yaygınlaşan saç ekimi işlemi birkaç farklı yöntemle gerçekleştirilebilmektedir. Kullanılacak tekniğin uygulama aşamaları farklılık göstermekle birlikte alınacak sonuçlar da kişiden kişiye ve uygulanan tekniğe göre değişebilmektedir.Saçlarda doğal bir görünüm elde edilebilmesi ve ağrısız bir şekilde saç ekimi işleminin gerçekleştirilmesi için FUE saç ekimi tekniği tercih edilmesi önerilmektedir. Fue saç ekimi tekniğinin avantajları nelerdir? Neden FUE tekniği tercih edilmelidir?Bu ve benzeri diğer sorularınıza bu yazımızda ayrıntılı şekilde yanıt bulabilirsiniz.

FUE Tekniği İle Doğal Görünümlü Saçlar

Saç ekimi işleminde en yaygın tekniklerden birisi olan fue tekniğinin en büyük özelliği saçlar uzamaya başladığında doğal bir görünüm elde edilebilmesidir. Saç ekimi operasyonu birkaç saat içerisinde tamamlanabilse de yeni ekilen saçların beklenen sonuçları vermeye başlaması yaklaşık 8-9 aylık bir sürecin tamamlanmasını gerektirmektedir. Dolayısıyla bu süre zarfından önce saçların tam olarak nasıl uyum sağladığı anlaşılamamaktadır. Eski bir teknik olan fut tekniği ile saç ekimi işlemi, enseden plaka halinde alınan saç köklerinin topluca nakil edilmesi işlemine dayanmaktaydı. Durum böyle olunca da saçlar uzamaya başladığı zaman istenilen görüntü her zaman elde edilemeyebiliyordu. Oysa fue saç ekimi ile saç ektiren kişilerde saçların uzama evresine geçmesiyle birlikte eskisi gibi doğal bir görünüm kazandığını söylemek zor değil. Çünkü bu teknik ile ense bölgesindeki saç kökleri tek tek alınmakta ve yine aynı özveriyle tek tek ilgili bölgelere uygulanmaktadır.

Bu yöntemle ekilen saçlar ilk üç aydan sonra uzamaya başlar ve yavaş yavaş hacim kazanır. Doktor kontrollerinde hastanın yaralarının iyileşme süreci, hastanın genel saç çizgisinin takibi, hastanın saç derisindeki durum analiz edilir. Geçerliliği dünyadaki tüm doktorlar tarafından kabul görmüş bu teknik 2004 yılından beri başarıyla uygulanmaktadır. FUE saç ekim tekniği ile tek bir seansta yaklaşık 3000 greft yani ortalama 6000 saç telinin nakil işlemi gerçekleştirilebilmektedir. Üstelik bu işlemin kalıcı iz bırakma gibi bir durumu da yoktur. Çoğu kişi saç ekimi operasyonlarından iz kalır endişesiyle uzak durmaktadır. Daha önceki tekniklerde, uygulamayı yapan doktorların tecrübelerine de bağlı olarak iz kalabilmekteydi. Ancak fue saç ekimi tekniği ile hiçbir şekilde operasyon sonrası iz kalmamaktadır.

FUE Saç Ekimi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

 Dünyada yaygın olarak kullanılan iki temel saç ekimi tekniği bulunmaktadır; fut tekniği ve fue tekniği. Son yıllarda giderek popülerleşen fue saç ekimi tekniği, diğer tekniklere göre bazı avantajlar sağlamaktadır. Bu avantajları kısaca özetlememiz gerekirse;

 

  • Ağrı veya sızı oluşmaz: bu teknik ile yapılan saç ekimi işleminde hasta herhangi bir ağrı veya sızı hissetmez. Operasyon hijyenik olduğu kadar konforlu koşullar altında da gerçekleştirilmektedir. Taburcu edilen hastaya kullanması için bazı ilaçlar verilir. Saç ekimi işlemi sonrasında bu ilaçların düzenli tüketilmesi, oluşabilecek ağrılara karşı önlem sağlamaktadır.
  • Naturel bir çizgi kazandırır: insanın saçları bebeklik döneminden yaşlılık dönemine kadar uzamaya devam eder. Sürekli şekil değiştiren saç bu süreç içerisinde yıpranır. Önce saçlarda kırılmalar, ardından dökülmeler ve renk solmaları gerçekleşir. Ancak hiçbir şekilde doğal saç çizgisi bozulmaz. Çünkü her insanın saç çizgisi doğuştan gelmektedir. Bu teknik ile yapılan saç ekimi işleminde, her bir saç kökü tek tek uygulamaya alındığı için doğal saç çizgisi bozulmamaktadır. Dolayısıyla saçlar uzadığında istenilen doğallıkta bir görünüm de elde edilmiş olunur.
  • Kısa sürede tamamlanır: saç ekimi işlemi 4-5 saat içerisinde tamamlanabilen bir operasyondur ancak bu zaman dilimi fue tekniği ile yapılan saç ekimi işlemi için geçerlidir. Detaylı bir işlem olmasına rağmen uygulanan teknik sayesinde işlem süresi diğer tekniklere göre çok daha kısadır. Hasta biran önce taburcu edilebilir.
  • Sargılamaya gerek yok: saç ekimi işlemi tamamlanan hastalar aynı gün içerisinde taburcu edilir ve ertesi gün özel yaşamlarına dönmelerinin önünde hiçbir engel bulunmamaktadır. Ayrıca diğer tekniklerin aksine operasyon sonrası sargılama yapılmaz. Hastalar yumuşak ve baş bölgesini sıkmayacak şapka takarak dolaşabilirler.
  • Dikiş söz konusu değildir:saç ekimi işlemi sırasında veya sonrasında dikiş atılmasını gerektiren bir durum söz konusu değildir. Hasta, hiçbir iz olmaksızın taburcu edilir.