WhatsApp ile Sor
Estetik Diş Dolgusu
BİZ SİZİ ARAYALIM
Ücretsiz Muayene için siz telefon numaranızı bırakın sağlık profesyonellerimiz sizi arasın!
[]
1 Step 1
Adınız Soyadınız
Telefon Numaranız
Previous
Next

ESTETİK DİŞ DOLGUSU


Diş dolgusu, her türlü çürük ve yapısal bütünlüğünü kaybetmiş dişe, bu maddelerin dişten uzaklaştırılarak tekrardan aynı görünüm ve fonksiyonlarının sağlanması işidir. Bu uygulama gerçekleştirilirken kullanılan malzemeye de dolgu malzemesi denilmektedir.


Dolgu Gerekliliği Nasıl Anlaşılır?

Bunun için hekimlerin uyguladığı birkaç yöntem mevcuttur. Bunlarda ilki gözlemdir. Çıplak gözle fark edilebilecek renk değişiklikleri çürüğün belirtisi olabilir. Sivri uçlu bir alet ile diş dokusuna yapılan basınca karşı diş sert ise sağlamdır ama çürük mineler daha yumuşak olduğu için alet hafifçe içine girer. Bir diğer yöntem de çürük boyasıdır. Bu boya ile çalkalanan ağız içerisinde çürük dişlere yapışır ve sağlam dişler üzerinde bir etki oluşturmaz. Son olarak röntgen de en son aşama da tespit için uygulanan bir yöntemdir.


Bunların yanı sıra çatlak veya kırık dişler ve sağlam dişlerle bir şeyler açmaya kalkışma sebeplerinden dolayı da dolgu uygulanabilmektedir.


Dolgunun Uygulanış Şekli

Lokal anestezi yardımı ile uyuşturulan diş üzerindeki çürükler hekim tarafından temizlenir. Kullanılan aeratör yardımıyla ki bu yüksek hızda dönen bir alettir, dolgu yapılacak bölge açığa çıkarılır. Daha sonra daha yavaş çalışan ikinci bir alet ile (angldruva) dentine tabakasına ulaşır ve çürüğün tamamen temizlendiğinden emin olur. Bu işlem tamamlandıktan sonra çıkan boşluk şekillendirilerek dolguya hazırlanır. Uygulanan dolgu özelliğine göre değişik şekillendiriciler kullanılabilir. Ayrıca diş sinirleri iyi bir şekilde korunmalıdır. Bunun için baz veya örtücü kullanılmaktadır.


Uygulanacak dolgu çeşidi kompozit dolgu ise bu durumda diş hekimi öncesinde asit jeli kullanarak diş minesinde küçük gözenekler açar. Bunun sebebi dolgunun dişe daha iyi tutunmasını sağlamaktır. Kompozit reçine ile diş dokularının birbirine bağlanmasını sağlayan bonding doğru uygulandığı takdirde çürükleri tamamen önler. Kompozit dolgu maddesi spatül vasıtasıyla dişe uygulanır ve sonrasında mavi ışık veya halojen ışık kullanılarak sertleşmesi sağlanır. Dolgu yerleşimi tamamlandıktan sonra diş hekimi gerekli düzeltmeleri yapar ve uyguladığı malzemeler ile cilalar ve diş minesini parlatır.


Dolgu Sonrasında Yapılması Gerekenler

Bazı uygulamalardan sonra bazı durumlarda hassasiyet öne planda olabilir. Soğuğa, sıcağa, ekşiye, tuzluya karşı. Genellikle 1 ya da 2 hafta içerisinde geçen bu duruma karşı bu süreç esnasında dikkatli olmak da fayda vardır. Bu hassasiyetten mutlaka diş hekiminizin de haberdar olması gerekmektedir. Bu durum ile ilgili hekiminize vereceğiniz her türlü detay önemlidir. Bu detaylara göre uygulanacak yöntemler belirlenmektedir. Daha ileri bir hassasiyet durumu söz konusu ise kanal tedavisi uygulanmaktadır.


Hassasiyet haricinde çiğneme sırasında da acı hissedilebilir. Bu dolgunun şekli ya da sivri uçlarının kalmış olması ihtimaline göre değişebilir. En kısa zamanda hekime başvurularak gerekli tedbirler alınmalıdır.


Estetik diş dolgusu genelde dişin görünüşünden, ağız yapısına uygunluğundan veya sadece görünüş açısından göze hoş gelmeyen unsurlara bağlı olarak yapılan bir dolgu şeklidir.


Diş dolgusu fiyatı uygulanan bölgeye, uygulama yerine ve yapılacak hizmete göre değişiklik gösterebilir. Bununla ilgili önceden gitmeyi planladığınız yeri arayarak bilgi almanızda fayda olacaktır.

Klinik ve Hastanemiz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir