Dolgu Estetiği

Yüz bölgesi ya da vücuttaki dalgalanmaları ortadan kaldırarak daha düzgün ve daha estetik bir cilt görünümü sunan dolgular uzun yıllardır medikal estetik alanında kullanılıyor. Ciltteki pürüzleri yok etmek ya da çökük alanları düzeltmek amacıyla da dolgu uygulamalarından faydalanılır. Son derece kolay uygulanabiliyor olması ve hemen sonuç alma yönündeki beklentileri karşılaması dolgu uygulamalarına olan ilginin her geçen dönem daha da artmasını beraberinde getiriyor. Bu uygulamalar herhangi bir yan etkisinin olmamasıyla da ön plana çıkıyor. Esnek ve yumuşak bir dokuya uyum sağlayan maddelerden elde edilen dolgular kullanım ömrü dolduğunda vücuttan kendiliğinden atılıyor.

Dolgu Uygulanan Bölgeler

Dolgu uygulaması en çok dudaklara yapılıyor. Dala dolgun ve konturları daha belirgin dudaklara sahip olmak isteyenler ya da dudaktaki asimetrik görünümün düzeltilmesini talep edenler yüz güldüren sonuçlar sunan dolgu uygulamalarından faydalanıyor. Yüzdeki ince kırışıkları yok etmek amacıyla da medikal dolgu işlemleri devreye girebiliyor. Kırışıklık görünümünde belirgin bir düzelme sağlaması erkeklerin de bu işlemden faydalanmasını beraberinde getiriyor. Mimiklerden kaynaklanan çizgilerin görünümünü yok etmek için de bu uygulamadan faydalanmak mümkün. Aynı zamanda daha dolgun yanaklara sahip olmak isteyenler için de dolgunun idea bir seçim olduğunu söyleyebiliriz. Yüz bölgesindeki asimetriyi düzeltmek ya da yüzde çeşitli nedenlerle oluşan çökmeleri yok etmek için dolgudan faydalanılabilir. İki kaş arasında oluşan dikey çizgileri yok etmek, çene bölgesini düzeltmek ya da göz altında oluşan morlukları yok etmek gibi amaçlarla da dolgu işlemi devreye girebilir. Kısacası ihtiyaç duyulan her bölgede dolgu enjeksiyon işlemi ile istenen görünümü yakalanabiliyor.

Dolgu uygulaması her yaşta yapılabilir mi?

Estetik işlemler için 18 yaşın beklenmesi gerekir. Ancak yüzdeki asimetrik görünüm gibi hastanın psikolojisini etkileyen durumlarda daha erken yaşta da dolgu yapılabilir.

Sivilce izleri dolguyla yok edilebilir mi?

Leke şeklindeki izler dolguyla yok edilemez. Ancak sivilceden kaynaklı çöküntü dolguyla giderilebilir.

Dolguyla elmacık kemiği belirginleştirilir mi?

Dolgu işleminin sıklıkla uygulandığı bölgelerden biri de elmacık kemikleridir. Başarılı sonuçlar alınır.

Dolgu işlemi acı verir mi?

Anestezik krem kullanıldığından bölge uyuşturulur ve acı hissedilmez.

Anestezik krem sürüldükten sonra ne kadar beklemek gerekir?

Yaklaşık 15 ila 20 dakika sonrasında dolgu uygulamasına başlanabilir.

Dolgu işleminden sonra spor yapılır mı?

2 gün ağır spor yapılmaması gerekir.

Hamilelikte dolgu yapılır mı?

Gebelik ve emzirme döneminde dolgu uygulaması yapılmaz.

Dolgunun yan etkisi var mı?

Hafif morluk ve şişme ile birlikte hafif kızarıklık oluşabilir. Kısa sürede kendiliğinden geçer.

Dolgudan sonra soğuk kompres neden yapılır?

Uygulamaya bağlı olası şişliği azaltmak için soğuk kompres yapılabilir.

Dolgu İşlemi Nasıl Yapılır?

Dolgu uygulaması cerrahi bir ameliyat değildir. Cilde kesi uygulanmaz, dikiş atılmaz ve dolayısıyla uygulama yapılan bölgeye pansuman yapılmasına da gerek olmaz. Öncelikle işlem yapılması istenen bölge hekim tarafından muayene edilir. Nasıl bir dolgu işlemine gereksinim olduğu belirlenir. Hastanın beklentileri doğrultusunda kombine uygulamalar yapılması gerekiyorsa bir planlama yapılarak uygulama aşamasına geçilir. İşlemin yapılacağı bölgeye anestezik krem sürülür ve bu sayede enjeksiyon iğnesinin cilde girmesi esnasında yaşanan acı ortadan kaldırılır. Sonrasında dolgu uygulamasına başlanır. İşlem uygulama yapılacak bölgeye dolgu maddesinin verilmesi şeklinde gerçekleştirilir.

Neden İsveç Klinik?

İlk İletişim

Size özel atanan Estetik Maker’ınız ile nasıl bir süreç geçireceğiniz konusunda detaylı bilgi alarak sizin için en doğru olabilecek operasyon değerlendirme testine yapıyoruz.

Planlama & Rezervasyon

Burun estetiği hakkında resimlerinizin incelenip planlamanız yapıldıktan sonra ücretsiz randevu alarak doktorumuz ve Estetik Maker’ınızla ön görüşme yapıyor sonuca birlikte karar veriyoruz.

Estetik Maker

Beklentilerinizi dinleyerek size nasıl çözüm üretebileceğimizi Estetik Maker’larımız doktorlarımızla görüşerek konu hakkında sizi bilgilendiriyor ve tüm sürecinizi yönetiyoruz.

İsveç Tekniği

İsveç bilim adamlarının keşfettiği kişiye özel burun estetiği için özel hesaplamalar ile doğal ve en doğru sonucu yakalayarak operasyon süresini kısaltmayı hedeflemektedir.

Dolgu Fiyatları Nedir?

Dolgu işleminin vücudun hangi bölgesine, ne oranda yapılacağına bağlı olarak dolgu fiyatı da değişecektir. Bazen bir kutu dolgu malzemesinin kullanımı, hedeflenen görünüm için yeterli olabilmektedir. Ancak bazen da 5 kutu dolgu malzemesi kullanılması gerekir. Sonuç olarak istenen görünüm için ne kadar dolgu malzemesinin kullanılması gerektiği de estetik dolgu fiyatları noktasında belirleyici olmaktadır. Kliniğimizle iletişime geçerek istediğiniz dolgu hakkında bilgi verebilir ve dolgu ücreti hakkında bilgi alabilirsiniz.

İyileşme Süreci…
Cilt altına ya da kemik üstüne dolgu enfeksiyonu yapılması şeklinde gerçekleştirilen bu uygulama klinik istirahat gerektirmez. Vücudunuzun ya da yüzünüzün hangi bölgesine dolgu yaptırmak isterseniz isteyin, hastanede yatış yapmanız gerekmiyor. Aynı zamanda evde dinlenmeniz ve günlük yaşantınıza ara vermeniz de gerekmiyor. Bu doğrultuda dolgu uygulaması son derece konforlu bir iyileşme süreci sunan medikal estetik müdahaleler arasında yer alıyor. Sadece yapılan uygulamaya ve hangi bölgeye dolgu yapıldığına bağlı olarak hekimin bazı uyarıları olacaktır. Bu uyarıları dikkate almanız iyileşme sürecini sorunsuz tamamlamanız için yeterli olabilir.

Ne Zaman Dolgu, Ne Zaman Yağ Enjeksiyonu Seçilmeli?

Dolgu işlemi belirginliği hafif olan durumlarda tercih edilmelidir. Örneğin yüzdeki hafif kırışıklıkların düzeltilmesi için dolgu uygulamasından faydalanmak mümkün. Hafif çöküntülerin giderilmesi ve ciltteki dalgalanmaları yük etmek için de bu uygulamadan istifade edilebilir. Göz altında meydana gelen çukurlar için de ışık dolgu işlemi uygulanabilir. Şayet ağız çevresinde mimikten kaynaklanan çizgiler derinleşmemişse yine dolgudan faydalanmak mümkün. Dudaklarda dolgunluk elde etmek için de dolgu, yağ enjeksiyonundan daha ideal bir seçim olabilir. Daha derin bir alanın doldurulması gerektiğinde ise devreye yağ enjeksiyonu işlemi girer. Yaralanmadan kaynaklanan derin cilt çöküntülerinde yağ enjeksiyonu daha başarılı bir sonuç sunacaktır. Mimikten kaynaklanan derinleşmiş çizgiler ve derin kırışıkların görünümünün hafifletilmesi için de yağ enjeksiyonundan faydalanılabilir. Özetlemek gerekirse, hastanın hekim tarafından muayene edilmesinin ardından hastanın beklentilerini en iyi karşılayacak uygulamaya hasta ile birlikte karar verilebilir. Ancak öncesinde uygulama yapılacak bölgenin basit bir analizine ihtiyaç vardır.

Daha Güzel Bir Yüz Görünümü İçin Dolgu

Yüz bölgesi kadınlar için vitrin gibidir. Her daim vücut güzelliğinden çok daha fazla önem verilen yüz güzelliğinde medikal estetik yöntemlerden faydalanmayanların sayısı oldukça azaldı. Yüzdeki hafif kırışıklıkları yok etmek dahi daha güzel ve daha genç görünmeyi sağlayabiliyor. Bir anamda sadece güzelleşmek için değil gençleşmek için de dolgu uygulamalarından faydalanmak mümkün olabiliyor. Yüz bölgesinin ihtiyaçları doğrultusunda yapılacak dolgu işlemi ile özellikle dudaklara dolgun bir görünüm kazandırmak mümkün olabilir. Sadece alt dudağa yapılabilen dolgu işlemi sadece üst dudağa da yapılabilir. Dudak görünümünde dolgunluk, tüm yüzün çok daha estetik ve alımlı görünmesini sağlayacaktır. Bu işlem için iş hayatınıza ya da günlük yaşantınıza uzun bir ara vermeniz de gerekmiyor. Kısa sürede tamamlanan dolgu işleminin öğle arasında yapılmasını dahi sağlayabilirsiniz. Güzelleşmek işte bu kadar kolay.

Dolgu Yaptırırken Nelere Dikkat Edilmeli?
Uygulamanın steril koşullarda, deneyimli bir hekim tarafından yapılması gerekir. İşlem öncesinde hekimle görüşmeli ve beklentilerinizi mutlaka hekimle paylaşmalısınız. Ayrıca dolgu işlemi her ne kadar cerrahi bir operasyon olmasa da kullandığınız ilaçlar hakkında hekimi bilgilendirmeniz gerekiyor. Kan sulandırıcı özelliği olan ilaçları kullanıyorsanız, uygulama öncesinde ilaç almaya ara vermeniz gerekebilir. Hijyen elbette en önemli unsur. Uygulama yapılan bölgenin hijyenine bir süre dikkat etmeniz gerekir. Dolgu uygulamasının kullanım ömrü hakkında da hekimden bilgi almalısınız.

Estetik Ameliyat Öncesinde Prova
Dolgu işlemi estetik cerrahi ameliyatlardan önce, sonucun hasta tarafından deneyimlenebilmesi amacıyla da tercih ediliyor. Geri dönüşü olmayan ya da çok zor olan estetik ameliyatlardan önce nasıl bir görünüm ortaya çıkacağına dair prova yapabilirsiniz. Bunun için dolgu işleminden faydalanmanız mümkün. Örneğin dudaklar için uygulanan silikondan önce dolgun dudak görünümünü deneyimlemek için dudak dolgusu yaptırabilirsiniz. Alın germe ameliyatından önce gergin bir alın deneyimi yaşamak için bu bölgedeki kırışıklıklara dolgu enjeksiyonu yapılması talebine bulunabilirsiniz. Estetik cerrahi operasyon öncesi prova yapma konforunu dolgu uygulaması size yaşatacaktır.

Sıkça Sorulan Sorular

Kaşa şekil vermek için dolgu uygulanır mı?

Dolgu işlemi kaşlara istenen şekli kazandırabilir.

Dolgu işlemi ne kadar sürer?

Uygulama yapılacak bölgeye göre değişmekle birlikte genellikle 20 ila 30 dakika sürmektedir.

Dolgu uygulaması kalıcı mıdır?

Kalıcı bir görünüm elde edilemez. Dolgu maddesi zamanla vücutta erir ve yok olur.

Dolgu işleminin kullanım süresi nedir?

8 aydan 2 yıla kadar çıkabilen bir kullanım süresi vardır.

Dolgu sonrasında enfeksiyon riski var mı?

Steril koşullarda işlemin yapılması durumunda enfeksiyon riski oluşmaz.

Dolgu sonrasında ne zaman işe gidilir?

Aynı gün işe gidebilir ve günlük hayatınıza dönebilirsiniz.

Ciltteki sarkıklık için dolgu yaptırılabilir mi?

Aşırı sarkma durumu dışında sarkık görüntüyü düzeltebilir.

Dolgu için en ideal zaman nedir?

İdeal bir zaman dilimi yoktur. Dilediğiniz zaman dolgu uygulaması yaptırabilirsiniz.

Dolgu sonrası doğal görünüm bozulur mu?

Hayır. Dolgu doğal görünümü asla etkilemez.

Dolgu işlemi mimiklerde değişim yapar mı?

Sadece cilt altına dolgunluk kazandırır. Mimiklerde değişime sebebiyet vermez

Dolgu sonrası ilaç kullanılır mı?

Ağrıya neden olmadığından ağrı kesici ilaç kullanımına gerek olmaz.

Dolgu işleminde hangi madde kullanılıyor?

Hyalüronik asit içerikli dolgu maddesi kullanılır.

Dolgu uygulaması tekrarlanabilir mi?

Etkisi sona erdiğinde tekrarlanabilen bir uygulamadır.

Dolgu işlemi sonrası ilave dolgu yapılır mı?

İşlem sonrası daha fazla dolgunluk talep edildiğinde ilave dolgu yapılabilir.

Dolgu en fazla kaç kez tekrarlanır?

Bir sınırlama yoktur. Dolgu defalarca tekrarlanabilir bir işlemdir.

Dolgu sonrasında makyaj yapılır mı?

Uygulamanın üzerinden 4 saat geçtikten sonra makyaj yapabilirsiniz.

Vücuttaki yara izi dolguyla yok edilir mi?

Sadece çökük bölüme dolgunluk kazandırır. Yara izi için farklı medikal estetik yöntemleri tercih edilmelidir.

Dolgu dışarıdan bakıldığında belli olur mu?

Hayır. Dolgu uygulamasının yapıldığı bakılarak anlaşılmaz.

2 yorum

Bir cevap yazın