Bıyık Ekimi

Toplumumuzda erkekler için bıyık, yüzde önemli bir görsellik ve ifade kaynağıdır. Bıyık kullanılmasa bile, bölgenin görünümü bir erkeğe erkeksi ifade kazandırır. Cilt altındaki kıl köklerinin oluşturduğu koyu renkli bölgenin bile önemi vardır. Erkeklerde bıyığın çıkmaması, köselik sorununun olması hem ifade zorluğuna, hem de sosyal yaşamda sıkıntılara yol açar. Günümüzde bütün bu sıkıntıların çözümü bıyık ekimi sayesinde konforlu bir şekilde sağlanmaktadır. Bu uygulama sayesinde doğal görünen bıyık oluşturulmaktadır.

Bıyık çıkarma yöntemleri

En çok merak edilen hususlardan biri de bıyık ekimi yapmadan bıyık çıkarmanın bir yolunun olup olmadığıdır. Piyasada bıyık çıkardığı ya da kıl sayısını arttırdığı iddia edilen pek çok ürün mevcut. Ancak bu ürünlerin tamamının vaat ettiği gibi kök olmayan bölgeden kıl çıkarması mümkün olmaz. Eğer hormonal nedenlerle bıyık çıkmaması söz konusu ile dışarıdan hormon takviyesi yapılarak çözüm bulunabilir. Fakat yara izi ya da bölgesel dökülme nedeniyle bıyık çıkmaması durumu mevcutsa ve 6 ila 7 ay boyunca bıyık çıkmadıysa bu durumda tek çözüm bıyık ekimidir. Keza köselik nedeniyle bıyık çıkmaması durumunda da alternatif yöntemlerin başarılı bir netice elde ettiğinden söz edilemez. Bu durumda da yine bıyık ekiminden fayda ummak gerekir.

Dik çıkan bıyıklara bu teknikle eğim verilir mi?

Bıyıkların yönünü değiştirmek için de teknikten faydalanabilirsiniz.

Bıyık ekimi sonrası özel bakım gerekir mi?

Hayır. Uyarıları dikkate almanız yeterlidir.

Ekim sonrası ağrı olur mu?

Hafif bir sızı olabilir fakat ağrı kesici ilaçla kontrol altına alınır.

Kaç seansa katılmam gerekir?

Mevcut kıl yoğunluğu ve istenen yoğunluğa göre seans sayısı değişebilir.

Bıyık ekimi sonrası günlük tıraş olabilir miyim?

Evet. Günlük tıraş olunabilir.

Daha önce ektirdiğim bıyıklar hormonal nedenle döküldü. Yeniden yaptırabilir miyim?

Elbette. Bıyık ekimi tekrarlanabilir.

Ekimin aksine bıyıklarımın seyrekleştirilmesi mümkün mü?

Kıl kökü sayısı azaltılarak seyreltme yapılabilir.

Enfeksiyon riski var mı?

İşlem steril ortamda yapılmaktadır. Ekim sonrası hijyene dikkat edilmesi durumunda enfeksiyon oluşmaz.

Yara izini kapatması için kaç kök kıl ekimi yapılmalı?

Kliniğimizde yapılan muayene sonrasında net bilgi verebiliriz.

Bıyık ekimi için yaş sınırı var mı?

Bıyık ekimi yaptırmak için erkeklerin en az 21 yaşına kadar beklemesi önerilir. Çünkü erkeklerde bıyık 15 yaşlarında terlemeye başlar, 18 yaşla birlikte dışarıdan belirgin hale gelir. Bıyıkların çıkması erkeklik hormonu olan testosteron hormonunun yardımıyla olur. Bıyıkları çıkarmak için dışarıdan müdahaleye gerek yoktur. Kıl kökü varsa ve hormonlarda yeterliyse erkeğin bıyıkları çıkar. Bunun için dışarıdan bir ürün kullanılmasına gerek olmaz. Bu yüzden bıyık ekimi yaptırmak için, 21 yaşına kadar beklenmesi tavsiye edilir. Bunun dışında bölgede ameliyat izi, yara, yanık gibi etkenlerden dolayı bıyık çıkmıyorsa, her zaman bıyık ekimi yapılabilir. Bunun için belirlenmiş üst sınırda yoktur.

Bıyık ekimi ne zaman yapılmalı?

Yüz bölgesinde kıl çıkmaması, köselik hali: Yüzde sakal ve bıyık çıkmasına engel olan köselik durumunda, tek çare bıyık ekimi yapılmasıdır. Çünkü bu sorun ilaçlarla giderilemez. Bu yüzden bıyık ekimi yapan bir merkeze danışılmalıdır.

Bıyıkların seyrek olması: Bu pek çok erkeğin sorunudur. Bıyıkların seyrekliği de hiç çıkmaması kadar erkeği rahatsız eder. Bıyıkların gürleşmesi için ilaç ya da kozmetik bir ürün bulunmamaktadır. Bu sorun karşısında da bıyık ekimi yapılması önerilir.

Ameliyat izleri: Herhangi bir hastalık nedeniyle yapılan operasyonlardan kalan kalıcı izler, bıyık bölgesinde de kılların çıkmasına engel olabilir. Bu sorunda bıyık ekimi derdinize kalıcı çare olabilir. Yara izinin kapatılmasını da sağlar.

Saçkıran rahatsızlığı: Genç ve yetişkinleri etkileyen saçkıran kılların dökülmesine neden olan bir rahatsızlıktır. Bazen sadece saçları etkiler, bazen de vücuttaki kılların hepsini etkileyerek dökülmesine neden olabilir. Bu etki sakal ve bıyıklarda da dökülmeye yol açabilir. Normalde saçkıran tedavi edilebilen bir rahatsızlıktır. Ancak kıl köklerinin gördüğü hasar giderilemez. Bu durumda bıyık ekimi yaptırılması soruna çare olacaktır.

Bıyıkta eşitsiz kıl dağılımı: Bazı erkelerin bıyıklarında her iki tarafta estetik açıdan eşitsizlikler olur. Bunun giderilmesi içinde bıyık ekimi en güzel çözüm olacaktır. Seyrek görünen tarafa kıl kökü nakli yapılarak sorun giderilir.

Yanık izi: İnsanlar her zaman kaza riski altındadır. Özellikle yanık yüzünden vücudun pek çok yeri etkilenebilir. Bıyık bölgesinin böyle bir yanığa maruz kalması halinde, hasar gören kıl kökleri bıyıkların çıkmamasına neden olabilir. Bu durumda bıyık ekimi ile istediğiniz gürlükte bıyığa kavuşabilirsiniz.

Bıyık ekimi nasıl yapılır

Bıyık ekimi saç ekimi yapılan merkezlerde uzmanlarca yapılmaktadır. Bu uygulama sırasında FUE tekniği kullanılmaktadır. Estetik ve doğal görünen bıyıklar FUE tekniği ile rahatlıkla oluşturulabilir. Yeteri kadar sık ve doğru açılarla ekilen kıl kökleri bıyığın doğal görünmesini sağlar. Bu bölgeye ekilen kıl kökleri dudak tarafına bakacak şekilde 35-40 derecelik açıyla ekilmelidir.

Bıyık ekimi saç ekimi kadar zorlu olmasa da, uzman bir doktor tarafından yapılmalıdır. Doktorla birlikte ekibi de bu alanda uzmanlaşmış olmalıdır. Bıyık bölgesine ekilecek kıl kökleri sert yapıda olmalıdır. Bu yüzden ense kılları yerine sakalın alt kısmından alınan kıl kökleri bu işlemde kullanılmalıdır. Eğer sakal bölgesi de kılsız olursa, ense bıyık ekiminde tek çare olarak kullanılır.

Bıyık ekimi sırasında kıl kökleri tekli olarak ekilmelidir. Birden fazla kıl kökünün ekimi bıyık bölgesi için uygun değildir. Bu doğal olmayan bir görünüme neden olur. Ayrıca saç ekiminde olduğu gibi kıl kökleri kanallara ekilmemelidir. Kıl kökünün ekimi özel ince iğneler yardımıyla açılan deliklere yerleştirilmelidir. Eğer kanal açılırsa, bıyık bölgesinde gereksiz boşluklar meydana gelir.

Bıyık ekimi sırasında ekilecek kıl kökü miktarı kişinin isteğine göre belirlenir. Eğer bölgede yara, yanık izi olursa, bunu kapamak için genellikle 100 kıl kökü ihtiyacı görecektir. Seyrek bıyıklar için 350-400 kıl kökü gerekebilir. Kişinin bıyığı hiç yoksa yaklaşık 600-800 kıl kökü gerekecektir.

Bıyık ekiminden sonra yapılması gerekenler
Bıyık ekiminde uygulamanın başarısı birkaç faktöre bağlıdır. Öncelikle profesyonel bir teknikle uygulanıp uygulanmadığının yanı sıra işlem tamamlandıktan sonra dikkat edilmesi gerekenler de işlemin başarısında son derece belirleyici olmaktadır. Bıyık ekimi tamamlandıktan sonra en çok dikkat edilmesi gereken husus bıyık bölgesinin yani ekim yapılan alanın ovuşturulmamasıdır. Elbette işlem sonrasında hafif karıncalanma hissi olabilir. Fakat ekim yapılan bölgenin kaşınması, ovulması ve benzeri davranışlar ekilen kıl köklerinin dökülmesine sebebiyet verebilir. Ekim yapılan yerin ıslanmaması dikkat edilmesi gereken bir diğer husus oluyor. Sadece birkaç gün bıyık bölgesinin su ile temasının olmaması yeterlidir. Tıraş losyonu, kolonya, krem gibi malzemelerin bir süre kullanılmaması da dikkat edilmesi gereken hususlar arasında yer alıyor.

Bir cevap yazın