Bel fıtığı nedir?

Bel ağrısının en önemli nedenlerinden birisi kişide bel fıtığı rahatsızlığının bulunmasıdır. Omurlar arasındaki diskin yapısının zorlanma, ağır kaldırma, aynı düzende oturma, sinir ve stresten liflerin yırtılarak sinire baskı yapmasından kaynaklanır.

Bel Fıtığının belirtileri nelerdir?

Bel fıtığının belirtileri genellikle bel ve bacak ağrısı, bacak çekmesi olarak ortaya çıkar. Sinirlere uygulanan baskı miktarına ve oluşturduğu hasara bağlı olarak bacakta uyuşma, karıncalanma ve güç kaybı olmaya başlar. Bel fıtığının ilerlemesi durumunda cinsel yaşam tehlikeye girer ve iktidarsızlık başlar. Bunun haricinde çabuk yorulma, idrar tutamama ve yürüme sorunları da bel fıtığında görülen en sık rahatsızlıklardır.

Bel Fıtığı Teşhisi Nasıl Konur?

Bel fıtığı şüphesiyle kliniğimize gelen danışanlarımıza Beyin Cerrahı doktorumuz önce muayene arkasından MR çekilerek belin yapısını inceler ve teşhis konur. Konusunda uzman Beyin Cerrahımız bazı durumlarda MR ile birlikte Sinir ölçüm testi (EMG) isteyebilir. Bel fıtığı rahatsızlığı ciddi bir rahatsızlık olup bu konuda deneyimli bir beyin cerrahından bilgi alınması gerekmektedir. Bu tür operasyonlarda başarısızlığın sonuçları hasta açısından ciddi sonuçlar doğurabilir.

Endoskopik Bel fıtığı ameliyatı

Bel bölgesinden ince bir cilt kesisi ile girilerek fıtıklaşmış disk alanına sokulan bir endeskop yardımıyla beyin cerrahı operasyonu yapmaktadır. Operasyon yaklaşık 30 dakika sürmekte olup, kapalı ameliyat olacağı için kişide herhangi bir iz bırakmamaktadır. Danışanın bel fıtığı durumuna göre genel veya lokal anestezi kullanılabilir.

Klinik ve Hastanemiz

biz sizi arayalım

[fc id=’1′][/fc]

Bir cevap yazın